ГоловнаМетодична діяльністьПам’ятки з ЦЗ та БЖДУвага! Попередьте зимовий травматизм
 Версія для друку

Увага! Попередьте зимовий травматизм

 

1_1.jpgЩороку взимку травмування людей на вулицях під час ожеледиці тільки зростає. Однією з головних причин цього є банальний поспіх. Багато хто просто не помічає льоду, припорошеного снігом. Внаслідок чого пішоходи падають і отримують різні травми. У «зимовому» травматизмі переважають забиття і переломи кісток (близько 15%), вивихи (близько 10%). Досить значна частина травм пов’язана з громадським транспортом. Сковзають і падають як при вході в автобус, маршрутку або тролейбус, так і при виході з них.

Як же запобігти можливим травмам? Щоб попередити травмування під час ожеледиці, Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності рекомендує:

 1. Обирайте зимове взуття на плоскій (краще ребристій) підошві та на низьких квадратних підборах. А від взуття на високих підборах краще у такі дні відмовитись.
 2. В ожеледицю ходити треба по-особливому – не поспішаючи, а ніби ковзаючи на маленьких лижах. Не соромтесь «човгати» ногами, наступайте на всю підошву, і, коли робите крок, не піднімайте високо ногу. Так ви будете краще відчувати рельєф.
 3. Придбайте «льодоступи», які легко фіксуються на взутті. «Льодоступи» − це спеціальна підошва з високоякісної еластичної гуми з невеликими сталевими шипами із загартованої сталі. Їх можна знімати та одягати поверх підошви свого взуття при потребі. Шипи надійно кріпляться за принципом заклепок, завдяки чому не звалюються і не сточуються під час ходьби, забезпечують надійне зчеплення з льодом. «Льодоступи» особливо рекомендується використовувати літнім людям, вагітним жінкам і дітям, оскільки саме ці групи людей мають підвищений ризик отримати серйозну травму, вийшовши на лід.1_2.jpg
 4. Під час руху не тримайте руки у кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, але і важких травм, особливо переломів та струсів мозку. Розмахуйте руками в такт ходьби – так краще утримати рівновагу.
 5. Слід дотримуватися техніки безпеки при занятті екстремальними видами спорту, використати усі необхідні захисні аксесуари (налокітники, наколінники, шоломи і т. д.).
 6. Важливо навчити дитину дотриманню техніки безпеки при катанні на лижах, ковзанах, санчатах. Не забудьте забезпечити дітей усіма необхідними засобами захисту.
 7. Спускаючись чи піднімаючись по сходах, тримайтеся за поручні. Ставте на сходинки обидві ноги, потім крокуйте на наступну.
 8. Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони покриті льодом, до того ж можуть бути погано закріплені.
 9. Стоячи на зупинці, тримайтеся подалі від краю. Коли транспорт буде під’їжджати, ви можете випадково послизнутися і потрапити під колеса. Також не варто штурмувати громадський транспорт, що під’їжджає.
 10. Будьте уважні й на тротуарі. Автомобіль може раптово виїхати на тротуар або водій вчасно не зможе загальмувати.
 11. Людям похилого віку краще в «слизькі дні» взагалі не виходити з будинку. Але якщо потреба змусила, не соромтеся взяти палицю з гумовим наконечником або з шипом. Якщо у вас з собою сумка або валіза, то вона повинна бути такою, що можна носити через плече.
 12. При порушенні рівноваги під час ходьби в ожеледицю – спробуйте швидко присісти, це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.
 13. Якщо падіння не уникнути – напружте м’язи, згрупуйтесь, а доторкнувшись до землі спробуйте перекотитись, – удар, спрямований на вас зменшить свою силу.
 14. Якщо ви впали, а через деякий час відчули біль в ділянці удару – прикладіть до цього місця холод на 10-15 хвилин та накладіть тугу стискаючу пов’язку і зверніться до сімейного лікаря; якщо відчули біль у голові, нудоту, різкий біль у місці забиття, з’явилися набряки – терміново зверніться до травмпункту.

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Н.Ільченко

    Твіт