ГоловнаМетодична діяльністьПам’ятки з ЦЗ та БЖДЩо робити, якщо розбився ртутний термометр
 Версія для друку

Що робити, якщо розбився ртутний термометр ?

 

Кожен із нас може потрапити у ситуацію коли вдома розбився ртутний термометр. Рідкий сріблястий метал миттєво розлітається дрібними кульками по всій кімнаті. Що ж робити в такому випадку?

1_1.jpgНавчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва нагадує, що ртуть – це надзвичайно токсичний метал. Особливо шкідливими є її пари. При хронічному отруєнні ртуттю людина починає скаржитись на загальну слабкість, постійну роздратованість, нудоту, зменшення ваги тіла. Як наслідок – ртутне отруєння призводить до неврозу та ураження нирок.

Що робити, щоб не отруїтися парами ртуті?

 1. Виведіть із «забрудненого» приміщення людей (у першу чергу дітей) та домашніх тварин.
 2. Якщо на дворі значно холодніше, ніж у квартирі – відкрийте вікна (низька температура повітря зменшить виділення отруйних парів). Але не забувайте зачинити двері, щоб не було протягу.
 3. Обмежте доступ людей в приміщення (закрийте двері) з метою зменшення розповсюдження краплинок ртуті в суміжні кімнати.
 4. Покладіть на вході до забрудненої кімнати ганчірку, змочену знезаражуючим засобом (хлорним вапном, розчином «Білизни», або іншим засобом з хлором тощо).
 5. Після цього приступайте до самого процесу збирання та знезараження ртуті (демеркурізації). Це можна зробити так. Приготуйте наступні речі:

1) Скляну банку, яка щільно закривається кришкою, для зібраної ртуті.

2) Широку клейову стрічку – скотч.

3) Поліетиленові пакети для утилізації речей, які можуть бути забруднені ртуттю.

4) Гумову грушу, медичний шприц, велику голку, міцний папір.

5) Ліхтарик або лампу настільну для освітлення.

6) Гумові рукавиці.

7) Хімікати, що володіють окисними властивостями (наприклад, розчин перманганату калію - «марганцівки») або містять сполуки хлору.

Після цього переходьте до механічного збирання ртуті:

 1. Одягніть гумові рукавички, щоб уникнути контакту ртуті зі шкірою. На обличчя одіньте захисну маску (чи зробіть її з підручних засобів).
 2. Проведіть ретельний огляд всіх предметів, поверхонь, на які могли потрапити крапельки ртуті. Варто врахувати, що кульки ртуті дуже добре катаються по будь-якій поверхні, при цьому можуть бути дуже маленьких розмірів. Для огляду використовуйте ліхтар, яким слід світити вздовж підлоги (або іншій поверхні), добре перевірте всі кути, тріщини в підлозі, щілини, виїмки і нерівності. У світлі ліхтаря добре видно сріблясті кульки ртуті, які легко помітити, завдяки їх металевого блиску.
 3. Починати збір решток термометра необхідно від периферії до центру того місця, де він був розбитий, щоб не збільшити площу забруднення. Для збору ртуті заборонено використовувати пилосос.
 4. Збір ртуті краще починати з найбільших крапель, щоб вони не розбилися на більш дрібні крапельки. Для цього використовуйте гумову грушу. Також, для зручності прибирання ртуті, можна скористатися щільним листом паперу, зігнутим навпіл, або в формі совка. Для закочування крапель ртуті на аркуш паперу, скористайтеся товстою голкою (або в’язальною спицею).
 5. Щоб зібрати дуже дрібних крапель ртуті скористайтеся шматком скотчу. Дрібні краплі ртуті будуть утримуватися липкою стороною скотча. Шматки клейкої стрічки з прилиплими до неї краплями ртуті також треба помістити у скляну банку.
 6. Із щілин краплі ртуті можна дістати за допомогою медичного шприца з товстою голкою.
 7. 1_2.jpgЯкщо у вас з’явилися підозри, що частинки ртуті потрапили за плінтус, під ламінат або під паркет, їх слід зняти і ретельно оглянути.
 8. Якщо ртуть потрапила на килим або килимові покриття, то необхідно акуратно згорнути килим, від периферії до центру, щоб кульки ртуті не розлетілися по приміщенню, помістити у великій цілий целофановий пакет. На жаль, з килимом доведеться попрощатися, оскільки прибрати з нього ртуть на 100% неможливо.
 9. Всі зібрані рештки щільно закрийте у скляній банці. Ні в якому разі не можна викидати ртуть на смітник, в сміттєпровід або унітаз. Банку з зібраною ртуттю, можна поставити на балкон або в гараж, передбачивши всі засоби для її цілісності, а потім передати на утилізацію ртуті (зателефонувавши у місті Києві за номером (044) 430-37-13).

Потім потрібно приступити до хімічної нейтралізації ртуті (хімічної демеркурізації). До даного етапу слід переходити тільки у тому випадку, якщо прибрані всі видимі крапельки ртуті, зібрані і видалені з приміщення все забруднені предмети і речі. Для цього вам знадобляться наявні в будинку хімікати. Найбільш доступний засіб, який можна знайти це «Білизна». Пам’ятайте, що всі маніпуляції потрібно виконувати у гумових рукавичках. Для приготування знезаражуючого розчину та налийте у відро 1 л «Білизни» (або іншого засобу з хлором) і 8 л води. Починайте обробляти забруднену поверхню отриманим розчином. При обробці поверхонь особливу увагу слід приділити тріщинам, щілинам і кутам, де могли зберегтися частинки ртуті. У такі місця навіть можна залити трохи розчину, для більш надійної обробки. Вікна та двері до приміщення повинні бути зачинені. Після паузи (3 години) потрібно зробити якісне вологе прибирання у всій квартирі та інтенсивно провітрити приміщення.

Для профілактики наслідків від розбитого термометра, протягом 10-15 днів проводяться щоденні вологі прибирання квартири з невеликим додаванням «Білизни» і часті тривалі провітрювання.

При дотриманні цих рекомендацій, за вказаний термін можна повністю позбутися від наслідків розбитого ртутного термометра.

Якщо ви хочете довірити цю справу професіоналам, ви можете звернутись до Управління з питань цивільного захисту ВО КМР (КМДА) https://ucz.kyivcity.gov.ua/, оперативний черговий: (044) 430-50-10, або до Комунальної аварійно-рятувальної служби «Київська служба порятунку»: http://usar-kiev.com.ua/, виклик рятувальників: (044) 430-37-13 – цілодобово.

Шановні громадяни! Завжди будьте уважні, коли користуєтесь ртутним термометром.

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Н.Ільченко

    Твіт