ГоловнаОстанні новини19 Листопада, 2020р.
 Версія для друку

Поради батькам. Профілактика отруєнь дітей лікарськими препаратами вдома

Опубліковано: 19.11.2020, 21:33

Отруєння лікарськими препаратами є однією з найпоширеніших груп отруєнь у дітей. Серед нещасних випадків вони займають четверте місце, поступаючись по чисельності травматизму, опікам та утопленню. Найчастіше діти з’їдають пігулки, залишені в доступних місцях, або отруюються під час гри з аптечкою.

medication-clipart-2.jpgЩодо рейтингу небезпечних ліків, зрозуміло, що для малюка небезпечні всі препарати, що йому не прописані. Позаяк, найбільш отруйними є ті, що за любих умов категорично не мають потрапляти до організму дитини: антиаритмічні, серцеві глікозиди, препарати від тиску, антидепресанти, барбітурати, препарати, що містять мінерали – калій, кальцій, залізо, психотропні речовини, снодійні, протисудомні та седативні засоби.

Для запобігання нещасним випадкам через отруєння медикаментами слід постійно дотримуватися правил їх зберігання вдома. Особливо це стосується сімей, де є діти дошкільного та молодшого шкільного віку.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва нагадує, як уникнути такого отруєння і вберегти від нього дітей, а також, як надати домедичну допомогу, якщо все-таки сталося отруєння.

Основні правила зберігання лікарських препаратів вдома:

Симптоми отруєння дитини лікарськими препаратами

Симптоми отруєнь ліками зазвичай неспецифічні, вони проявляються змінами в роботі нервової, серцево-судинної чи шлунково-кишкової систем тощо. Одна лікарська речовина при отруєнні може викликати порушення функції одразу кількох систем організму одночасно.

Батькам варто насторожитися, якщо:

Більш грізні симптоми, які свідчать про можливе отруєння: сплутаність свідомості, галюцинації; судоми, втрата свідомості; порушення ритму серця, слабкий, частий або рідкий пульс; підвищення або зниження артеріального тиску; змінене, гучне, прискорене або рідке дихання.

Гостре отруєння за перебігом поділяють на кілька періодів:

1) прихований (проміжок часу від моменту прийому препарату до появи клінічних симптомів);

2) інтоксикації (може початися дуже швидко, нетривалий – менше 1 - 3 днів);

3) найближчий, посттоксичний, або період ускладнень (3 - 14 днів);

4) віддалений посттоксичний (до 6 міс - 2 роки).

Такий поділ дозволяє лікарям здійснювати раціональне лікування. В перший період проводять заходи по видаленню речовини, що не встигла всмоктатися, застосовують антидотну терапію, у другий – намагаються видалити вже засвоєну речовину та призначають антидотну терапію, в третій – продовжують посиндромне патогенетичне та антибактеріальне лікування, в четвертий – призначають загальнозміцнюючу терапію.

Домедична допомога дитині при отруєнні ліками або найменшій підозрі на нього:

  1. При підозрі на отруєння дитини лікарськими препаратами, батькам (чи особам, які їх замінюють) потрібно негайно викликати екстрену медичну допомогу по телефону 103 та не займатись самолікуванням.
  2. До прибуття лікаря виконувати всі вказівки диспетчера екстреної медичної допомоги. Наприклад, якщо дитина з’їла або випила отруту, звільнити його рот від таблеток і прополоскати рот водою, коли це можливо.
  3. Також необхідно терміново з’ясувати, який саме лікарський препарат проковтнула дитина (слід перевірити наявність порожніх флакончиків, блістерів з-під медикаментів, порахувати їхню кількість і дозу, ймовірний час прийому). Для цього огляньте місце, де вона була нещодавно, потенційно небезпечні місця вашого будинку (аптечку, місце, де ще зберігаються ліки). Згадайте, чи не користувалися Ви протягом дня будь-якими препаратами, чи не залишили їх у доступному місці. Чи не давали дитині якісь ліки, чи не були вчора або сьогодні в гостях, чи не приходили гості до Вас.
  4. Зберіть і порахуйте таблетки, що залишилися, збережіть упаковку від них, інструкцію. Попросіть близьких допомогти зібрати необхідні для госпіталізації дитини речі.

Чого робити не можна:

  1. Не можна самостійно викликати блювання у дітей без свідомості і у випадках, якщо Ви зовсім не знаєте, чим могла отруїтися дитина, і не бачите ознак, що вказують на можливу причину.
  2. Не можна займатися самолікуванням при отруєннях. У разі отруєнь завжди краще викликати лікаря. Не можна давати антидоти без консультації лікаря, навіть, здавалося б, самі «безневинні».

 

Шановні батьки! Запам’ятайте, що ефективність невідкладних заходів при отруєннях в першу чергу залежить від того, наскільки швидко лікар встановить природу токсичного агенту і патогенез основних розладів при отруєнні лікарськими препаратами. Це дозволить своєчасно застосувати специфічне лікування.

 

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Наталією ІЛЬЧЕНКО

 

 

При написанні статті використана інформація сайтів https://moz.gov.ua/ , https://www.bsmu.edu.ua


   
Останні новини
19 Листопада21:33 Поради батькам. Профілактика отруєнь дітей лікарськими препаратами вдома
17 Листопада09:43 Поради водіям на зимовий період
16 Листопада17:36 Корисні продукти для вашого імунітету
11 Листопада14:20 Всесвітній день боротьби з пневмонією
28 Жовтня01:14 29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом
23 Жовтня14:47 Підготуйте себе до переводу годинників на зимовий час
23 Жовтня14:41 24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом
19 Жовтня19:21 Збагатились досвідом інноваційної та інформаційної діяльності щодо реалізації робочих навчальних програм з функціонального навчання
19 Жовтня19:15 Школярам та їх батькам про безпеку на осінніх канікулах
19 Жовтня19:10 Проведено функціональне навчання голів комісій з питань евакуації суб’єктів господарювання
13 Жовтня16:28 День захисника України
13 Жовтня11:08 Всесвітній день здорового харчування
13 Жовтня10:29 У якому посуді безпечніше готувати їжу?
12 Жовтня16:58 15 жовтня – Всесвітній день миття рук
12 Жовтня16:53 13 жовтня – Міжнародний день зменшення небезпеки лих
Останні новини