ГоловнаОстанні новини19 Листопада, 2020р.
 Версія для друку

Поради батькам. Профілактика отруєнь дітей лікарськими препаратами вдома

Опубліковано: 19.11.2020, 21:33

Отруєння лікарськими препаратами є однією з найпоширеніших груп отруєнь у дітей. Серед нещасних випадків вони займають четверте місце, поступаючись по чисельності травматизму, опікам та утопленню. Найчастіше діти з’їдають пігулки, залишені в доступних місцях, або отруюються під час гри з аптечкою.

medication-clipart-2.jpgЩодо рейтингу небезпечних ліків, зрозуміло, що для малюка небезпечні всі препарати, що йому не прописані. Позаяк, найбільш отруйними є ті, що за любих умов категорично не мають потрапляти до організму дитини: антиаритмічні, серцеві глікозиди, препарати від тиску, антидепресанти, барбітурати, препарати, що містять мінерали – калій, кальцій, залізо, психотропні речовини, снодійні, протисудомні та седативні засоби.

Для запобігання нещасним випадкам через отруєння медикаментами слід постійно дотримуватися правил їх зберігання вдома. Особливо це стосується сімей, де є діти дошкільного та молодшого шкільного віку.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва нагадує, як уникнути такого отруєння і вберегти від нього дітей, а також, як надати домедичну допомогу, якщо все-таки сталося отруєння.

Основні правила зберігання лікарських препаратів вдома:

Симптоми отруєння дитини лікарськими препаратами

Симптоми отруєнь ліками зазвичай неспецифічні, вони проявляються змінами в роботі нервової, серцево-судинної чи шлунково-кишкової систем тощо. Одна лікарська речовина при отруєнні може викликати порушення функції одразу кількох систем організму одночасно.

Батькам варто насторожитися, якщо:

Більш грізні симптоми, які свідчать про можливе отруєння: сплутаність свідомості, галюцинації; судоми, втрата свідомості; порушення ритму серця, слабкий, частий або рідкий пульс; підвищення або зниження артеріального тиску; змінене, гучне, прискорене або рідке дихання.

Гостре отруєння за перебігом поділяють на кілька періодів:

1) прихований (проміжок часу від моменту прийому препарату до появи клінічних симптомів);

2) інтоксикації (може початися дуже швидко, нетривалий – менше 1 - 3 днів);

3) найближчий, посттоксичний, або період ускладнень (3 - 14 днів);

4) віддалений посттоксичний (до 6 міс - 2 роки).

Такий поділ дозволяє лікарям здійснювати раціональне лікування. В перший період проводять заходи по видаленню речовини, що не встигла всмоктатися, застосовують антидотну терапію, у другий – намагаються видалити вже засвоєну речовину та призначають антидотну терапію, в третій – продовжують посиндромне патогенетичне та антибактеріальне лікування, в четвертий – призначають загальнозміцнюючу терапію.

Домедична допомога дитині при отруєнні ліками або найменшій підозрі на нього:

  1. При підозрі на отруєння дитини лікарськими препаратами, батькам (чи особам, які їх замінюють) потрібно негайно викликати екстрену медичну допомогу по телефону 103 та не займатись самолікуванням.
  2. До прибуття лікаря виконувати всі вказівки диспетчера екстреної медичної допомоги. Наприклад, якщо дитина з’їла або випила отруту, звільнити його рот від таблеток і прополоскати рот водою, коли це можливо.
  3. Також необхідно терміново з’ясувати, який саме лікарський препарат проковтнула дитина (слід перевірити наявність порожніх флакончиків, блістерів з-під медикаментів, порахувати їхню кількість і дозу, ймовірний час прийому). Для цього огляньте місце, де вона була нещодавно, потенційно небезпечні місця вашого будинку (аптечку, місце, де ще зберігаються ліки). Згадайте, чи не користувалися Ви протягом дня будь-якими препаратами, чи не залишили їх у доступному місці. Чи не давали дитині якісь ліки, чи не були вчора або сьогодні в гостях, чи не приходили гості до Вас.
  4. Зберіть і порахуйте таблетки, що залишилися, збережіть упаковку від них, інструкцію. Попросіть близьких допомогти зібрати необхідні для госпіталізації дитини речі.

Чого робити не можна:

  1. Не можна самостійно викликати блювання у дітей без свідомості і у випадках, якщо Ви зовсім не знаєте, чим могла отруїтися дитина, і не бачите ознак, що вказують на можливу причину.
  2. Не можна займатися самолікуванням при отруєннях. У разі отруєнь завжди краще викликати лікаря. Не можна давати антидоти без консультації лікаря, навіть, здавалося б, самі «безневинні».

 

Шановні батьки! Запам’ятайте, що ефективність невідкладних заходів при отруєннях в першу чергу залежить від того, наскільки швидко лікар встановить природу токсичного агенту і патогенез основних розладів при отруєнні лікарськими препаратами. Це дозволить своєчасно застосувати специфічне лікування.

 

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Наталією ІЛЬЧЕНКО

 

 

При написанні статті використана інформація сайтів https://moz.gov.ua/ , https://www.bsmu.edu.ua


   
Останні новини
25 Лютого09:44 Всесвітній день цивільної оборони
18 Лютого13:54 Пройшли навчання категорія слухачів «Особи, які очолюють територіальні формування цивільного захисту та їх структурні підрозділи з питань евакуації (збірні пункти евакуації, приймальні пункти евакуації)»
17 Лютого14:39 Організовано функціональне навчання секретарів комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій
15 Лютого15:05 Бурульки - крижана небезпека зими
10 Лютого15:01 Як уникнути травмування в зимовий період?
9 Лютого14:49 Керівникам закладів загальної середньої освіти міста Києва оновлено знання та уміння з питань цивільного захисту
2 Лютого14:34 Що робити, коли замело: правила для пішоходів під час снігопаду
2 Лютого14:20 Інформований – значить захищений
29 Січня10:03 Проведено функціональне навчання керівників структурних підрозділів районних в місті Києві державних адміністрацій
28 Січня14:27 Захист персональних даних в інтернеті
27 Січня10:14 Сезонні застереження
15 Січня10:42 Основні правила безпечного купання під час Водохреща
30 Грудня16:47 Пробне заняття майстра виробничого навчання Олександра ШЕВЧЕНКА - складові успіху.
17 Грудня11:35 Як зменшити вплив побутових мийних засобів на здоров’я?
15 Грудня10:30 Безпечні делікатеси до святкового столу
Останні новини