ГоловнаОстанні новини11 Листопада, 2020р.
 Версія для друку

Всесвітній день боротьби з пневмонією

Опубліковано: 11.11.2020, 14:20

snimok-6.jpg12 листопада світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з пневмонією (World Pneumonia Day). Ініціатором його запровадження виступила Глобальна коаліція проти дитячої пневмонії. Мета дня – активізація боротьби з пневмонією за допомогою комплексу заходів щодо профілактики та лікування цього захворювання. 

Напередодні дня боротьби з пневмонією Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва нагадує про серйозність цього захворювання, що є особливо актуальним у період пандемії Covid-19.

Що таке пневмонія? Пневмонія – це гостре інфекційне запалення нижніх дихальних шляхів із обов’язковим залученням у патологічний процес легеневої тканини (альвеол, бронхів, бронхіол).

Якщо у здорової людини альвеоли наповнені повітрям і нормально функціонують під час дихання, то у хворого на пневмонію у альвеолах накопичуються слиз та рідина, які викликають біль при диханні та обмежують надходження кисню.

Збудники пневмонії та шляхи передачі захворювання. Збудниками пневмонії найчастіше є віруси (герпес, грип і парагрип, аденовіруси), бактерії (пневмококи, стафілококи, стрептококи, гемофільна паличка) та грибок. Вони проникають в організм людини переважно повітряно-крапельним шляхом. Крім того, можуть потрапляти в організм, коли людина торкається предметів, на яких є віруси, бактерії чи грибки, а потім – очей або носа. Що стосується немовлят, то існує ризик бактеріального зараження через кров під час пологів.

Симптоми пневмонії у дорослих. Найчастіші симптоми пневмонії: різкий підйом температури тіла (до +39°С і вище); симптоми інтоксикації організму (стомлюваність, сонливість,  слабкість, головний біль), підвищена пітливість, втрата апетиту, задишка, відчуття браку повітря; на 3-5 день з’являється сухий кашель, що переходить у вологий, із виділенням слизово-гнійного (зеленкуватого) або навіть гнійного мокротиння ; больові відчуття в грудній клітці на стороні ураження легеневої тканини; втягнення грудної клітки – під час вдихання западає її нижня частина (у здорової людини грудна клітка розширюється під час вдихання); свистячі хрипи під час дихання (частіше за вірусних інфекцій).

Але пам’ятайте, що при пневмонії не завжди наявні абсолютно усі із зазначених симптомів. Більшість симптомів вірусної та бактеріальної форм пневмонії схожі в цілому, однак у хворого на вірусну пневмонію може проявлятися більша кількість різноманітних ознак.

Пневмонія у дітей: хто в групі ризику? Особливу небезпеку пневмонія становить для дітей. ЮНІСЕФ та ВООЗ визначають це захворювання першочерговою причиною смертності дітей віком до 5 років.

Симптоми пневмонії у дітей мають деякі особливості. Температура тіла вище +38°С тривалістю понад три дні, яку неможливо знизити жарознижувальними засобами. Також може бути і невисока температура до 37,5, особливо у маленьких дітей. При цьому виявляються всі ознаки інтоксикації – відсутність апетиту, підвищена пітливість, слабкість. Спостерігається прискорене поверхневе дихання. Найчастіше дитина мимоволі намагається лягати на один бік. Кашель сухий і болісний, який посилюється при плачі, годуванні дитини. З’являються ознаки порушення процесу травлення, іноді до повної відмови від їжі.

Найчастіше захисні сили організму переборюють інфекцію, і пневмонія не розвивається. Але це стосується здорових дітей. А от діти із певними порушеннями та ослабленою імунною системою належать до групи високого ризику розвитку пневмонії та її ускладнень. Це особливо стосується дітей грудного віку, що не отримують молока матері, оскільки ослаблення імунної системи дитини найчастіше пов’язане із недостатнім або незбалансованим харчуванням.  Крім цього, до групи ризику належать діти, які інфіковані ВІЛ або ті, що хворіли на кір.

За даними ВООЗ, ризик дитини захворіти на пневмонію також підвищується під впливом таких екологічних чинників: забруднення повітря всередині приміщень в результаті приготування їжі та використання біопалива для опалення; проживання в перенаселених будинках; паління батьків.

Відмінності пневмонії при захворюванні на Covid-19 від звичайного запалення легенів. Одне із ускладнень, що може розвинутися внаслідок захворювання на COVID-19, це коронавірусна пневмонія. Вона може бути особливо важкою. У випадку коронавірусної пневмонії, як правило, вражені усі легені, а не лише їх невеликі частини.

Діагностика пневмонії. Діагностувати недугу допомагають рентген і комп’ютерна томографія, пульсоксиметрія, аналіз крові та мокротиння.2457941.jpg

Лікування пневмонії. Лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. Якщо на фоні ГРЗ (ГРВІ) у дорослого чи дитини з’явились перераховані вище симптоми – необхідно обов’язково звернутися до сімейного лікаря (лікаря пульмонолога тощо). Лише медичний фахівець може поставити діагноз і призначити відповідне лікування. У разі ж несвоєчасного звернення за медичною допомогою, у хворого можуть розвиваються ускладнення. До легеневих ускладнень відносять: набряк легень, обструктивний синдром, абсцес, гангрену легені, гостру дихальну недостатність, ексудативний плеврит. Серед позалегеневих ускладнень пневмонії часто розвиваються: гостра серцево-легенева недостатність, ендокардит, міокардит, менінгіт і менінгоенцефаліт, гломерулонефрит, інфекційно-токсичний шок, анемія. Чимало з цих станів можуть закінчитись летально.

Шановні громадяни! Пам’ятайте, що симптоми різних захворювань органів дихання є дуже подібними, а несвоєчасне звернення до спеціалістів нерідко стає фатальним для пацієнта.

Зазвичай, пероральні антибіотики, відпочинок, прості анальгетики та споживання великої кількості рідини є достатніми для повного одужання. Проте хворі із додатковими медичними ускладненнями, літні люди або пацієнти зі значно утрудненим диханням можуть потребувати інтенсивнішого лікування.

Профілактика пневмонії у дітей і дорослих передбачає: зміцнення імунітету; достатнє та збалансоване харчування; здоровий спосіб життя; регулярну фізичну активність на свіжому повітрі; дотримання правил особистої гігієни тощо. Крім того, лікарі наголошують, що ефективним методом проти пневмококової інфекції у дітей є імунізація.

 

Шановні громадяни! Відомості, наведені в статті, носять інформаційний характер. Для одержання ґрунтовних консультацій звертайтесь до медичних фахівців: сімейного лікаря, педіатра чи лікаря пульмонолога. Будьте здорові!

 

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Наталією ІЛЬЧЕНКО

 

 

При написанні статті використана інформація сайтів https://moz.gov.ua , http://amnu.gov.ua/, https://phc.org.ua, https://www.medcv.gov.ua

 


   
Останні новини
19 Листопада21:33 Поради батькам. Профілактика отруєнь дітей лікарськими препаратами вдома
17 Листопада09:43 Поради водіям на зимовий період
16 Листопада17:36 Корисні продукти для вашого імунітету
11 Листопада14:20 Всесвітній день боротьби з пневмонією
28 Жовтня01:14 29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом
23 Жовтня14:47 Підготуйте себе до переводу годинників на зимовий час
23 Жовтня14:41 24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом
19 Жовтня19:21 Збагатились досвідом інноваційної та інформаційної діяльності щодо реалізації робочих навчальних програм з функціонального навчання
19 Жовтня19:15 Школярам та їх батькам про безпеку на осінніх канікулах
19 Жовтня19:10 Проведено функціональне навчання голів комісій з питань евакуації суб’єктів господарювання
13 Жовтня16:28 День захисника України
13 Жовтня11:08 Всесвітній день здорового харчування
13 Жовтня10:29 У якому посуді безпечніше готувати їжу?
12 Жовтня16:58 15 жовтня – Всесвітній день миття рук
12 Жовтня16:53 13 жовтня – Міжнародний день зменшення небезпеки лих
Останні новини