ГоловнаОстанні новини28 Жовтня, 2020р.
 Версія для друку

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

Опубліковано: 28.10.2020, 01:14

1258.jpegВсесвітня організація інсульту – World Stroke Organization (WSO) щорічно 29 жовтня організує проведення в світі Всесвітнього дня боротьби з інсультом. Мета цього дня – привернути увагу населення до проблем, пов’язаних із судинно-мозковими захворюваннями. Щорічно інсульт забирає життя майже 6 мільйонів жителів планети. Кожна десята смерть, викликана хворобою, походить від гострого порушення мозкового кровообігу.

Інсульт – захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку або крововиливу в речовину мозку чи під його оболонки та стискання тканини мозку кров’ю. Саме слово «інсульт» прийшло до нас з латинської мови та означає «удар». Наслідком інсульту є  порушення функціонування та загибель нервових клітин ураженої ділянки, що в свою чергу викликає порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими вони керують. Тобто, виникнення інсульту безпосередньо пов’язане із станом серцево-судинної системи.

Існує думка, що інсульт можливий лише у людей похилого віку, але це не так. Хвороба часто виникає і у людей працездатного віку: із 110 тисяч українців, які щорічно хворіють на інсульт, третина – люди, молодші 65 років.

Типи та причини інсульту

Лікарі розрізняють 2 типи інсульту: ішемічний, що становить близько 80% всіх випадків інсульту та геморагічний. 

Безпосередніми причинами ішемічного інсульту є різкий спазм судин головного мозку або тромбоемболія, що виникає при варикозній хворобі, а також при відриві тромбу із порожнин серця. При цьому настає повне перекриття судини, що приводить до кисневого голодування певної ділянки головного мозку і її змертвіння.

Геморагічний інсульт розвивається внаслідок розриву аневризми судини або розриву патологічно зміненої стінки судини. Зазвичай це відбувається при підвищенні артеріального тиску.

Сприяючими факторами інсульту є атеросклероз судин, надлишкова вага, нераціональне харчування, паління та зловживання алкоголем, наявність варикозної хвороби. Провокуючим фактором виступає нелікована артеріальна гіпертензія, а також стресові ситуації, які викликають спазм судин головного мозку. На жаль, багато людей просто не знають рівня свого артеріального тиску. А статистика невтішна: на цю недугу в Україні хворіють 11,5 мільйона людей. Тобто інсульт може загрожувати кожному четвертому українцю.

Всі симптоми інсульту можна умовно розділити на загальні та неврологічні. Загальні симптоми:

 - головний біль, запаморочення;

 - артеріальна гіпертензія;

 - нудота та блювання;

 - загальна слабкість.

Неврологічні симптоми:

 - парез кінцівок на одному боці (геміпарез);

 - парез мімічних м’язів на одному боці  (проявляється опущенням кута рота, «парусінням» щоки при розмові чи спробі дути, слинотечею);

- порушення чутливості в кінцівках, оніміння пальців рук та ніг;

- дизартрія (порушення мови);

- птоз, міоз, енофтальм – тріада симптомів, які означають опущення повіки, розширення зіниці та западання очного яблука;

- психічні розлади (при ураженні лобних долей мозку).

Пам'ятайте! Час, за який можна встигнути відновити кровотік в артерії після ішемічного інсульту і зупинити загибель клітин головного мозку – 6 годин.

45896.jpg

Лікування інсульту

При появі вищеперерахованих симптомів слід одразу викликати екстренну медичну допомогу. Чим раніше Ви звернетеся за медичною допомогою, тим ефективнішим буде лікування. Термінове розпізнавання ознак інсульту і звернення за кваліфікованою медичною допомогою протягом 3-6 годин від його початку (так зване «терапевтичне вікно») дозволяє зберегти життя хворого і попередити розвиток важких наслідків.

У стаціонарі проводиться тромболітична терапія (в перші години появи інсульту), здійснюються заходи по нормалізації роботи дихальної та серцево-судинної систем.

У випадках геморагічного інсульту іноді виникає необхідність оперативного втручання. Ефективність лікування залежить від площі ураження і від того, які ділянки головного мозку пошкоджені. Лікування тривале і потребує багато терпіння та зусиль. Дуже важливою є також реабілітація після інсульту для максимального відновлення функцій та повернення хворого до нормального життя.

На жаль, в Україні рівень захворюваності та смертності від інсульту суттєво вищий (в певних вікових категоріях – в рази), порівняно з країнами ЄС. Це пов’язано, передусім, з дуже низьким рівнем обізнаності населення щодо причин, симптомів (перших ознак) та наслідків інсульту, в той час, як це – життєво необхідні знання. Адже від того, як швидко та ефективно буде надана медична допомога людині з інсультом, залежить те, чи повернеться вона до повноцінного життя.

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Наталією ІЛЬЧЕНКО

 

При написанні статті використана інформація сайтів https://phc.org.ua, https://zt.20minut.ua/Zdorovya/ 


   
Останні новини
19 Листопада21:33 Поради батькам. Профілактика отруєнь дітей лікарськими препаратами вдома
17 Листопада09:43 Поради водіям на зимовий період
16 Листопада17:36 Корисні продукти для вашого імунітету
11 Листопада14:20 Всесвітній день боротьби з пневмонією
28 Жовтня01:14 29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом
23 Жовтня14:47 Підготуйте себе до переводу годинників на зимовий час
23 Жовтня14:41 24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом
19 Жовтня19:21 Збагатились досвідом інноваційної та інформаційної діяльності щодо реалізації робочих навчальних програм з функціонального навчання
19 Жовтня19:15 Школярам та їх батькам про безпеку на осінніх канікулах
19 Жовтня19:10 Проведено функціональне навчання голів комісій з питань евакуації суб’єктів господарювання
13 Жовтня16:28 День захисника України
13 Жовтня11:08 Всесвітній день здорового харчування
13 Жовтня10:29 У якому посуді безпечніше готувати їжу?
12 Жовтня16:58 15 жовтня – Всесвітній день миття рук
12 Жовтня16:53 13 жовтня – Міжнародний день зменшення небезпеки лих
Останні новини