ГоловнаОстанні новини23 Жовтня, 2020р.
 Версія для друку

24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

Опубліковано: 23.10.2020, 14:41

Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом (WORLD POLIO DAY). Цей день заснований за ініціативою міжнародної неурядової організації Rotary International та приурочений до дня народження Джонаса Солка – американського епідеміолога та вірусолога, який протягом 1952–1955 рр. розробив вакцину проти поліомієліту.

sib-yazva.jpgМетою проведення дня є: привернення уваги світової спільноти до проблеми захворювання на поліомієліт, його наслідків та необхідності імунопрофілактики.

Починаючи з 1988 року, вдалося на 99% приборкати поширення небезпечного захворювання. Резервуар «дикого» вірусу поліомієліту, на жаль, досі існує, концентруючись в 2 країнах – Афганістані та Пакистані. Саме звідси і відбувається поширення небезпечного захворювання.

Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке викликане поліовірусом та характеризується переважним ураженням центральної нервової системи (ЦНС) з виникненням парезів і паралічів. Вірусну природу поліомієліту вперше довели австрійські лікарі К. Ландштейнер та А. Поппер у 1909 р.

Вірус поліомієліту є найстійкішим серед ентеровірусів. Він зберігає свою життєдіяльність протягом декількох місяців при +40°С в каналізаційних водах і фекаліях, до 3-4 місяців в стічних водах, на овочах і в молоці. Тривалий час може зберігатись при низьких температурах. Поліовірус стійкий до дії кислого та лужного середовища (рН від 3,0 до 10,0). Не чутливий ні до антибіотиків, ні до будь-яких хіміопрепаратів. Інактивується активним хлором у концентрації 15-20 мг/л.

Поліовірус погано переносить високі температури і сонячне світло, при кип’ятінні гине. Під час прогрівання при +50…550°С протягом 30 хв. вірус інактивується, а кип’ятіння знешкоджує його протягом декількох секунд.

Вірус передається від людини до людини, в основному, фекально-оральним, повітряно-крапельним шляхами або через який-небудь інший носій інфекції (наприклад, забруднену воду або продукти харчування) і розмножується в кишечнику. Захворіти на поліомієліт ризикує кожна невакцинована людина – і дитина, і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до 5 років. Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними:

Хворі із підозрою на поліомієліт підлягають обов'язковій госпіталізації.

Ще 40 років тому світова статистика звучала невтішно: вірус поліомієліту щодня паралізував тисячу дітей у світі. Міжнародне співтовариство оголосило війну цьому захворюванню у глобальному масштабі.

Для України тема профілактики поліомієліту є актуальною. За результатами роботи місії експертів ВООЗ Україну було віднесено до однієї з 13 країн з «червоного» переліку, які мають високий ризик спалаху поліомієліту.

Ризик поширення поліомієліту в Україні значно підвищується у зв’язку з частим переміщенням людей та низьким рівнем вакцинації в Україні. Для запобігання спалаху поліомієліту потрібно прищепити щонайменше 95% дітей. Діти мають отримати три щеплення протягом першого року життя.

Єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту – вакцинація. Безпечні та ефективні вакцини існують, і вони дуже важливі. Згідно Календаря профілактичних щеплень вакцинація дітей проти поліомієліту в нашій країні складається із трьох щеплень: у віці 2, 4 та 6 місяців, а потім діти отримують три планові ревакцинації: у віці 18 місяців, в 6 та в 14 років. Для одержання ґрунтовних консультацій про вакцини, строки проведення вакцинації необхідно звернутись до сімейного лікаря, педіатра чи лікаря імунолога.

З метою профілактики поліомієліту також необхідно дотримуватись правил особистої гігієни (миття рук); перед вживанням свіжих овочів, фруктів, сухофруктів та зелені, необхідно ретельно мити їх під проточною водою, а потім ополіскувати окропом тощо.

Шановні громадяни! Пам’ятайте, обізнаність про небезпечні захворювання може врятувати ваше здоров’я та життя!

 

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Наталією ІЛЬЧЕНКО

 


   
Останні новини
7 Квітня12:50 Всесвітній день здоров’я 2021
2 Квітня10:18 Пройшли навчання керівники суб’єктів господарювання незалежно від форми власності та їх заступники з чисельністю працюючих на СГ понад 50 осіб
29 Березня01:52 Небезпечні захворювання, які переносяться кліщами
26 Березня11:57 26 березня – День обізнаності про епілепсію
25 Березня11:54 Переведення годинників на літній час
23 Березня09:19 24 березня – Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз
22 Березня09:27 Обережно, підступний лід!
18 Березня13:10 Посилення карантинних обмежень
12 Березня12:49 Будьте обережні! Телефонне шахрайство!
10 Березня10:55 Небезпечні примхи весняної погоди!
5 Березня16:11 Удосконалено підготовку начальників територіальних спеціалізованих служб цивільного захисту
3 Березня11:26 Проведено засідання методичної комісії Центру
25 Лютого09:44 Всесвітній день цивільної оборони
24 Лютого11:09 Всесвітній день імунітету
18 Лютого13:54 Пройшли навчання категорія слухачів «Особи, які очолюють територіальні формування цивільного захисту та їх структурні підрозділи з питань евакуації (збірні пункти евакуації, приймальні пункти евакуації)»
Останні новини