ГоловнаОстанні новини23 Жовтня, 2020р.
 Версія для друку

24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

Опубліковано: 23.10.2020, 14:41

Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом (WORLD POLIO DAY). Цей день заснований за ініціативою міжнародної неурядової організації Rotary International та приурочений до дня народження Джонаса Солка – американського епідеміолога та вірусолога, який протягом 1952–1955 рр. розробив вакцину проти поліомієліту.

sib-yazva.jpgМетою проведення дня є: привернення уваги світової спільноти до проблеми захворювання на поліомієліт, його наслідків та необхідності імунопрофілактики.

Починаючи з 1988 року, вдалося на 99% приборкати поширення небезпечного захворювання. Резервуар «дикого» вірусу поліомієліту, на жаль, досі існує, концентруючись в 2 країнах – Афганістані та Пакистані. Саме звідси і відбувається поширення небезпечного захворювання.

Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке викликане поліовірусом та характеризується переважним ураженням центральної нервової системи (ЦНС) з виникненням парезів і паралічів. Вірусну природу поліомієліту вперше довели австрійські лікарі К. Ландштейнер та А. Поппер у 1909 р.

Вірус поліомієліту є найстійкішим серед ентеровірусів. Він зберігає свою життєдіяльність протягом декількох місяців при +40°С в каналізаційних водах і фекаліях, до 3-4 місяців в стічних водах, на овочах і в молоці. Тривалий час може зберігатись при низьких температурах. Поліовірус стійкий до дії кислого та лужного середовища (рН від 3,0 до 10,0). Не чутливий ні до антибіотиків, ні до будь-яких хіміопрепаратів. Інактивується активним хлором у концентрації 15-20 мг/л.

Поліовірус погано переносить високі температури і сонячне світло, при кип’ятінні гине. Під час прогрівання при +50…550°С протягом 30 хв. вірус інактивується, а кип’ятіння знешкоджує його протягом декількох секунд.

Вірус передається від людини до людини, в основному, фекально-оральним, повітряно-крапельним шляхами або через який-небудь інший носій інфекції (наприклад, забруднену воду або продукти харчування) і розмножується в кишечнику. Захворіти на поліомієліт ризикує кожна невакцинована людина – і дитина, і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до 5 років. Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними:

Хворі із підозрою на поліомієліт підлягають обов'язковій госпіталізації.

Ще 40 років тому світова статистика звучала невтішно: вірус поліомієліту щодня паралізував тисячу дітей у світі. Міжнародне співтовариство оголосило війну цьому захворюванню у глобальному масштабі.

Для України тема профілактики поліомієліту є актуальною. За результатами роботи місії експертів ВООЗ Україну було віднесено до однієї з 13 країн з «червоного» переліку, які мають високий ризик спалаху поліомієліту.

Ризик поширення поліомієліту в Україні значно підвищується у зв’язку з частим переміщенням людей та низьким рівнем вакцинації в Україні. Для запобігання спалаху поліомієліту потрібно прищепити щонайменше 95% дітей. Діти мають отримати три щеплення протягом першого року життя.

Єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту – вакцинація. Безпечні та ефективні вакцини існують, і вони дуже важливі. Згідно Календаря профілактичних щеплень вакцинація дітей проти поліомієліту в нашій країні складається із трьох щеплень: у віці 2, 4 та 6 місяців, а потім діти отримують три планові ревакцинації: у віці 18 місяців, в 6 та в 14 років. Для одержання ґрунтовних консультацій про вакцини, строки проведення вакцинації необхідно звернутись до сімейного лікаря, педіатра чи лікаря імунолога.

З метою профілактики поліомієліту також необхідно дотримуватись правил особистої гігієни (миття рук); перед вживанням свіжих овочів, фруктів, сухофруктів та зелені, необхідно ретельно мити їх під проточною водою, а потім ополіскувати окропом тощо.

Шановні громадяни! Пам’ятайте, обізнаність про небезпечні захворювання може врятувати ваше здоров’я та життя!

 

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Наталією ІЛЬЧЕНКО

 


   
Останні новини
19 Листопада21:33 Поради батькам. Профілактика отруєнь дітей лікарськими препаратами вдома
17 Листопада09:43 Поради водіям на зимовий період
16 Листопада17:36 Корисні продукти для вашого імунітету
11 Листопада14:20 Всесвітній день боротьби з пневмонією
28 Жовтня01:14 29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом
23 Жовтня14:47 Підготуйте себе до переводу годинників на зимовий час
23 Жовтня14:41 24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом
19 Жовтня19:21 Збагатились досвідом інноваційної та інформаційної діяльності щодо реалізації робочих навчальних програм з функціонального навчання
19 Жовтня19:15 Школярам та їх батькам про безпеку на осінніх канікулах
19 Жовтня19:10 Проведено функціональне навчання голів комісій з питань евакуації суб’єктів господарювання
13 Жовтня16:28 День захисника України
13 Жовтня11:08 Всесвітній день здорового харчування
13 Жовтня10:29 У якому посуді безпечніше готувати їжу?
12 Жовтня16:58 15 жовтня – Всесвітній день миття рук
12 Жовтня16:53 13 жовтня – Міжнародний день зменшення небезпеки лих
Останні новини