Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом (WORLD POLIO DAY). Цей день заснований за ініціативою міжнародної неурядової організації Rotary International та приурочений до дня народження Джонаса Солка – американського епідеміолога та вірусолога, який протягом 1952–1955 рр. розробив вакцину проти поліомієліту.
Метою проведення дня є: привернення уваги світової спільноти до проблеми захворювання на поліомієліт, його наслідків та необхідності імунопрофілактики.
Починаючи з 1988 року, вдалося на 99% приборкати поширення небезпечного захворювання. Резервуар «дикого» вірусу поліомієліту, на жаль, досі існує, концентруючись в 2 країнах – Афганістані та Пакистані. Саме звідси і відбувається поширення небезпечного захворювання.
Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке викликане поліовірусом та характеризується переважним ураженням центральної нервової системи (ЦНС) з виникненням парезів і паралічів. Вірусну природу поліомієліту вперше довели австрійські лікарі К. Ландштейнер та А. Поппер у 1909 р.
Вірус поліомієліту є найстійкішим серед ентеровірусів. Він зберігає свою життєдіяльність протягом декількох місяців при +40°С в каналізаційних водах і фекаліях, до 3-4 місяців в стічних водах, на овочах і в молоці. Тривалий час може зберігатись при низьких температурах. Поліовірус стійкий до дії кислого та лужного середовища (рН від 3,0 до 10,0). Не чутливий ні до антибіотиків, ні до будь-яких хіміопрепаратів. Інактивується активним хлором у концентрації 15-20 мг/л.
Поліовірус погано переносить високі температури і сонячне світло, при кип’ятінні гине. Під час прогрівання при +50…550°С протягом 30 хв. вірус інактивується, а кип’ятіння знешкоджує його протягом декількох секунд.
Вірус передається від людини до людини, в основному, фекально-оральним, повітряно-крапельним шляхами або через який-небудь інший носій інфекції (наприклад, забруднену воду або продукти харчування) і розмножується в кишечнику. Захворіти на поліомієліт ризикує кожна невакцинована людина – і дитина, і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до 5 років. Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними:
Жодних симптомів – без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків, що робить її особливо небезпечною для оточуючих.
Грипоподібні симптоми – лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання – протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус розповсюджується найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.
Рухові розлади – сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя.
Хворі із підозрою на поліомієліт підлягають обов'язковій госпіталізації.
Ще 40 років тому світова статистика звучала невтішно: вірус поліомієліту щодня паралізував тисячу дітей у світі. Міжнародне співтовариство оголосило війну цьому захворюванню у глобальному масштабі.
Для України тема профілактики поліомієліту є актуальною. За результатами роботи місії експертів ВООЗ Україну було віднесено до однієї з 13 країн з «червоного» переліку, які мають високий ризик спалаху поліомієліту.
Ризик поширення поліомієліту в Україні значно підвищується у зв’язку з частим переміщенням людей та низьким рівнем вакцинації в Україні. Для запобігання спалаху поліомієліту потрібно прищепити щонайменше 95% дітей. Діти мають отримати три щеплення протягом першого року життя.
Єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту – вакцинація. Безпечні та ефективні вакцини існують, і вони дуже важливі. Згідно Календаря профілактичних щеплень вакцинація дітей проти поліомієліту в нашій країні складається із трьох щеплень: у віці 2, 4 та 6 місяців, а потім діти отримують три планові ревакцинації: у віці 18 місяців, в 6 та в 14 років. Для одержання ґрунтовних консультацій про вакцини, строки проведення вакцинації необхідно звернутись до сімейного лікаря, педіатра чи лікаря імунолога.
З метою профілактики поліомієліту також необхідно дотримуватись правил особистої гігієни (миття рук); перед вживанням свіжих овочів, фруктів, сухофруктів та зелені, необхідно ретельно мити їх під проточною водою, а потім ополіскувати окропом тощо.
Шановні громадяни! Пам’ятайте, обізнаність про небезпечні захворювання може врятувати ваше здоров’я та життя!
Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Наталією ІЛЬЧЕНКО