ГоловнаОстанні новини29 Вересня, 2020р.
 Версія для друку

Інформаційна безпека людей похилого віку

Опубліковано: 29.09.2020, 16:24

Згідно з міжнародною класифікацією, людиною похилого віку вважається особа, яка досягла 65 років. Таких людей в усьому світі близько 700 мільйонів, а це майже кожна десята людина на Землі. На думку експертів, зростання числа літніх людей у світі свідчить про поліпшення якості життя в цілому, що саме по собі є значущим досягненням.

1223.jpgУкраїна входить до 30 найстаріших країн світу. Згідно з національним демографічним прогнозом, на період до 2025 року частка осіб віком від 60 років становитиме 25%, а у 2030 році – понад 26%. Нині люди після 60 років становлять 23% населення країни.

У січні 2018 року Кабінет міністрів України своїм розпорядженням схвалив Стратегію державної політики з питань здорового та активного довголіття населення на період до 2022 року. Документ передбачає комплексні заходи щодо підтримки громадян похилого віку, забезпечення їх активної участі в суспільному розвитку, підвищення якості життя, захисту прав.

З ініціативи ООН 1 жовтня у світі відзначається Міжнародний день людей похилого віку. Дата покликана привернути увагу суспільства до проблеми упередженого ставлення стосовно літніх людей і зруйнувати стереотипи, пов’язані з їхнім життям.

Україна як повноправний член ООН підтримала ініціативу міжнародного співтовариства і також відзначає День людей похилого віку. Рішення про щорічне відзначення в Україні Міжнародного дня громадян похилого віку та створення належних умов соціального захисту пенсіонерів, інвалідів, одиноких непрацездатних громадян затверджено ПКМУ від 26 вересня 1997 року № 1066 «Про щорічне відзначення Міжнародного дня громадян похилого віку».

Найбільш гострими проблемами більшості людей поважного віку в Україні сьогодні є задоволення базових вітальних життєвих потреб – у відповідному для свого віку харчуванні та підтриманні здоров’я через обмежений доступ до медикаментів та лікування. Високу гостроту для них має проблема комунікації з органами влади та соціальними службами, де приходиться вирішувати різні життєві потреби. Відносна більшість людей поважного віку оцінюють як гостру проблему виплату пенсій та соціальних нарахувань. На цьому фоні ситуація з проблемами безпеки і вільного пересування, обмеження спілкування та відсутності догляду виглядає набагато краще.

Серед великого кола проблем, з якими стикаються люди похилого віку, особливе місце займають питання інформаційної безпеки. Адже стрімкий розвиток інформаційних технологій у світі, ставить багато викликів перед даною категорією суспільства саме в цій сфері.

Інформаційна безпека людини базується не лише на її захищеності від інформаційних загроз, але й передбачає можливість людини як біологічного організму і соціальної істоти функціонувати, розвиватись і досягати бажаних для себе результатів в інформаційному суспільстві. Сучасні міжнародно-правові акти передбачають обов’язок держав створити рівні можливості для захисту прав громадян он-лайн в тій самій мірі, що і в реальному просторі. Ніхто не повинен бути об’єктом незаконного втручання в здійснення прав людини та основних свобод під час перебування в Інтернеті.

Окрім суто технологічних проблем та труднощів, пов’язаних із матеріальним статусом, вразливість цієї категорії населення в інформаційному середовищі обумовлена віковими особливостями психоемоційного стану, а також обмеженими навичками використання технологій.

Люди похилого віку через свою необізнаність часто стають мішенями шахраїв і злочинців – від незаконного оволодіння даними їх банківських карток до незаконного використання їх ІР-адерс для хакерських атак. Широко відомою є схема повідомлення телефоном про неприємності, що стались з близькою людиною (сином, онуком) та прохання передати гроші для «вирішення проблеми». Останнім часом, жертвами шахраїв стало багато користувачів пенсійних карток від Ощадбанку, про що повідомляє і попереджає офіційний сайт Ощадбанку. Від шахраїв надходили повідомлення з приблизно таким змістом «Ощадбанк: Вашу картку заблоковано, за детальною інформацією звертайтеся за телефоном…». Шахраї розраховують насамперед на необізнаність людей та рефлекторну реакцію отримувача на неочікуване повідомлення. За подібною схемою не так давно розсилались СМС про виграш машини за умови сплати реєстраційного внеску.5456.jpg

Водночас, інформаційні технології за наявності політичної волі і підтримки громадянського суспільства можуть допомогти покращити якість життя людей похилого віку. Користування різноманітними комунікаторами та соціальними мережами може не лише допомогти у спілкуванні та пошуку інформації, а й в подовженні соціально активного періоду життя. З цією метою позитивно в усьому світі зарекомендували себе так звані «Університети третього віку». Досвід свідчить, що для оволодіння додатком «skype» достатньо одного 3-х годинного заняття в комп’ютерному класі. Так, поступово, люди похилого віку могли б опанувати і платежі он-лайн (а не стояти годинами в черзі в період сплати комунальних послуг), і нові медіа –як альтернативні джерела інформації на противагу телебаченню.

Найбільш затребуваними знаннями та навичками, які хотіли б отримати люди поважного віку, є: інформація про можливості користування комп’ютером, мережею Інтернет та інструментами онлайн-комунікації з органами місцевого самоврядування тощо.

Психологами та геронтологами доведено, що навчання позитивно впливає на стан психічного здоров’я (оскільки є ефективним засобом профілактики депресивних станів у людей похилого віку), покращує пам'ять та інтелектуальні здібності людей цієї вікової групи.

Держава, в свою чергу, зобов’язана надавати рівні можливості всім учасникам інформаційного простору, отже, і людям похилого віку. Також, необхідним є забезпечення технологічної можливості доступу до мобільного зв’язку та Інтернету для всіх категорій населення, особливо в сільській місцевості. Адже впровадження інструментів е-демократії та інформаційної взаємодії за допомогою ІКТ немає сенсу без належної інфраструктури.

 

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Наталією ІЛЬЧЕНКО

 

 

 При написанні статті використані джерела:

  1. В.П. Кіпень. Люди поважного віку в Україні: потреби, цінності та взаємодія з органами влади. – Вінниця: Видав. ФОП Дмитрієва С.О., 2019.-54с.
  2. http://aphd.ua/publication-368 /.
  3. https://zakon.rada.gov.ua .

   
Останні новини
23 Жовтня14:47 Підготуйте себе до переводу годинників на зимовий час
23 Жовтня14:41 24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом
19 Жовтня19:21 Збагатились досвідом інноваційної та інформаційної діяльності щодо реалізації робочих навчальних програм з функціонального навчання
19 Жовтня19:15 Школярам та їх батькам про безпеку на осінніх канікулах
19 Жовтня19:10 Проведено функціональне навчання голів комісій з питань евакуації суб’єктів господарювання
13 Жовтня16:28 День захисника України
13 Жовтня11:08 Всесвітній день здорового харчування
13 Жовтня10:29 У якому посуді безпечніше готувати їжу?
12 Жовтня16:58 15 жовтня – Всесвітній день миття рук
12 Жовтня16:53 13 жовтня – Міжнародний день зменшення небезпеки лих
9 Жовтня10:41 Удосконалили свої знання та навички командири аварійно-технічних (відновлювальних) формувань (груп, ланок)
29 Вересня16:24 Інформаційна безпека людей похилого віку
28 Вересня09:13 28 вересня – Всесвітній день боротьби проти сказу
23 Вересня11:21 Оновлено знання і навички оперативних чергових районних у місті Києві державних адміністрацій
17 Вересня12:06 КШН з органами управління та силами ЦЗ Подільського району м. Києва
Останні новини