ГоловнаОстанні новини10 Вересня, 2020р.
 Версія для друку

Світлодіодні лампи: переваги та недоліки при використанні

Опубліковано: 10.09.2020, 09:39

Електричні джерела світла вперше винайшли ще в 19-му столітті. Донедавна використовувались два види механізмів утворення штучного світла: теплові (лампи розжарювання) та газорозрядні (звичайні та компактні люмінесцентні лампи). І тільки наприкінці 20-го століття винайшли третій вид – напівпровідникові освітлювальні прилади або діоди, що випромінюють світло. Спочатку їх почали широко використовувати в індикаторах електронних приладів як альтернативу лампам розжарювання і газорозрядним трубкам.

LEDLampLife-Whatto-Expect.jpgУ світлодіодах (LED-лампах) застосовується метод створення світла при проникненні електричного струму крізь оболонку напівпровідникового елементу. За останнє десятиріччя розвиток фізики і техніки напівпровідникових джерел світла та застосування їх у світлотехніці зробили гігантський крок вперед. ХХІ століття вже називають «століттям твердотільного освітлення». На сьогодні створено науково-технічне підґрунтя для конкурентної боротьби світловипромінюючих діодів (СД) із традиційними джерелами світла – лампами розжарювання і люмінесцентними лампами низького та високого тиску.

На сучасному етапі проблема економії енергетичних ресурсів за рахунок новітніх досягнень науки, зокрема світлодіодних світлотехнічних пристроїв, є надзвичайно актуальною. Відомо, що для забезпечення зростаючих потреб у світловій енергії значно вигідніше зменшувати споживання електроенергії за рахунок сучасних технологій, ніж створювати нові додаткові генеруючі потужності.

Не стоїть осторонь цієї проблеми і Україна. Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 15 жовтня 2012 року № 992 «Про затвердження вимог до світлодіодних світлотехнічних пристроїв та електричних ламп, що використовуються в мережах змінного струму з метою освітлення».

Чи безпечний для здоров’я людини світлодіод?

Нині є багато наукових досліджень на тему безпеки для здоров’я нових джерел світла – як зарубіжних, так і вітчизняних, зокрема, вчених ДУ «Інститут медицини праці національної академії медичних наук України» (м.Київ).

Дослідження вчених показали, що безконтрольна дія синього світла в спектрі світлодіодного освітлення впливає на гормональну систему людини, що особливо небезпечно для здоров’я дітей і підлітків. Зменшується виробництво в центральній частині мозку гормонів мелатоніну (гормону сну) та кортизолу (гормону стресу) з наступними негативними наслідками.

Більше 90% інформації про оточуюче середовище людина отримує через зір і тому світло – дуже важливий фактор життя. Світло від світлодіодів сприймається нами як біле, але в своєму спектрі воно має велику частку синього. Встановлено, що переважний синій спектр світла може призводити до фотохімічного пошкодження сітківки ока. Скловидне тіло дитячого ока більш прозоре, ніж у дорослого і тому на сітківку дитини проникає більше синього світла.

Дослідження американських вчених показали, що щоденний додатковий вплив синього світла на очі підлітків (до 13-ти річного віку) може викликати дегенерацію сітківки на 10 років раніше, ніж звичайне освітлення, тобто вдвічі збільшує вірогідність стати сліпим.

Вплив синього світла призводить до процесів деградації в скловидному тілі ока (з’являються «очні мушки»). Такі скарги частіше всього надходили після роботи людей на LCD-моніторах зі світлодіодною RGB-підсвіткою (технологія сумісного розміщення 3-х світловодів: червоного, зеленого і синього, випромінювання яких змішується за допомогою лінзи), що руйнує скловидне тіло. І от, нарешті, за повідомленнями 2017 року науковці фірми OSRAM (Німеччина) розробили світлодіодні лампи без синього світла в загальному спектрі світла.

Також дослідження показали, що небезпечно застосовувати світлодіодні світильники (особливо холодно-білого світла) без розсіювачів, а при їх виборі потрібно передбачати дифузне розсіювання (матове, опалове) для зниження осліплюючої дії та подальшого негативного впливу. Вчені рекомендують обмежувати використання світильників холодно-білого світла в дитячих і лікувальних закладах, а також при виконанні робіт у вечірній та нічний час. Спектр світлодіодних джерел світла повинен бути в межах 380-670 нанометрів (нм) та забезпечувати індекс кольоропередачі (CRI) більше 95 (максимальний індекс 100 має сонячне освітлення). В умовах неякісного світлодіодного освітлення потік зорової інформації може суттєво спотворюватись, помилково трактуватися (неправильне сприйняття кольору, переплутування кольорових сигналів тощо).

Названі процеси є новими ризиками, які вимагають додаткового вивчення і наступного нормування для гігієнічної оцінки спектрів нових енергозберігаючих джерел світла.

Нині в Україні основним нормативним актом із нормування освітленості територій та приміщень є ДБН В.2.5-28-2006 «Природне і штучне освітлення». В цьому документі нормативні показники освітленості наведені для робочих місць чи територій, для освітлення яких використовуються розрядні (люмінесцентні) лампи та лампи розжарювання (останні в більшості країн уже не виробляють або законодавчо заборонено використовувати).

 

Які переваги світлодіодного (LED) освітлення?

Але за наявності таких вагомих переваг світлодіодів та світильників на їх основі існує й низка недоліків при їх експлуатації:

Як правильно обирати світлодіодні лампи та світильники?

Купуючи світлодіодну лампу, обов’язково звертайте увагу на такі параметри:

Загалом, кожен сам обирає, якими лампами користуватися. Але роблячи вибір пам’ятайте, що світлодіодні лампи не тільки значно поліпшують якість світла в життєвому середовищі людини, а й вирішують проблему економії енергії, як одну з найактуальніших на сьогодні.

 

 

Матеріал підготовлено методистом центрального методичного кабінету (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Наталією ІЛЬЧЕНКО

 

 

При написанні статті використана інформація сайтів https://zhytlo.in.ua , http://iskra.com.ua , http://oppb.com.ua/ 


   
Останні новини
29 Вересня16:24 Інформаційна безпека людей похилого віку
28 Вересня09:13 28 вересня – Всесвітній день боротьби проти сказу
23 Вересня11:21 Оновлено знання і навички оперативних чергових районних у місті Києві державних адміністрацій
17 Вересня12:06 КШН з органами управління та силами ЦЗ Подільського району м. Києва
15 Вересня18:07 Завжди на варті безпеки
14 Вересня21:23 Що треба пам’ятати про «тихе полювання»?
11 Вересня11:16 Здійснено функціональне навчання з питань цивільного захисту секретарів комісій з питань евакуації
10 Вересня09:39 Світлодіодні лампи: переваги та недоліки при використанні
7 Вересня14:27 Проведено функціональне навчання з питань цивільного захисту керівників суб’єктів господарювання
4 Вересня10:13 Всесвітній день надання першої медичної допомоги
2 Вересня10:04 Всесвітній день боротьби з тероризмом
27 Серпня16:31 Обережно, квітує небезпечна амброзія!
21 Серпня16:36 Що означають «кольори» зон карантину?
20 Серпня20:36 29 серпня – День пам’яті захисників України
19 Серпня14:32 24 серпня - День Незалежності України
Останні новини