ГоловнаОстанні новини27 Серпня, 2020р.
 Версія для друку

Обережно, квітує небезпечна амброзія!

Опубліковано: 27.08.2020, 16:31

1842696.jpgАмброзія полинолиста (Ambrósia artemisiifólia) – північноамериканська рослина. Як свідчать історичні документи, вона була завезена в Європу в 1873 році, разом із насінням червоної конюшини. У 1914 році амброзія була зафіксована в Україні. Нині під амброзією полинолистою понад три мільйони гектарів території України. Це приблизно як Житомирщина.

На батьківщині, в Північній Америці, у амброзії більше шестисот природних ворогів – рослин і комах, які стримують її зростання. У нас же, для розмноження цього агресора немає ніяких перешкод – ні хвороб, ні шкідників. До того ж, наші кліматичні умови і ґрунти амброзію цілком влаштовують: вона росте у нас практично всюди, навіть на солончаках. Амброзія полинолиста надзвичайно плодовита: кожен її кущ дає за сезон від 30 до 150 тисяч насінин. Схожість насіння зберігається протягом 40 років.

Екологічна небезпека амброзії

На превеликий жаль, ця симпатична на вигляд рослина приносить багато шкоди довкіллю:

 1. Виснажує і висушує ґрунт. Варто «завести» одну рослинку амброзії – і сміливо можна прогнозувати її суцільні зарості через 2-3 роки. Стрижневий корінь здатний на 4 метри проникати вглиб ґрунту, а сама рослина може досягати висоти 180 см (зустрічалися і двометрові екземпляри). Розвиваючи таку потужну надземну масу і кореневу систему, бур'ян стрімко пригнічує всі культури, які знаходяться поруч.

Є експериментальні дані: для того, щоб виростити 1 кг власної речовини (сухої), амброзія використовує 948 кг води, забирає з ґрунту 1,5 кг фосфору і 15,5 кг азоту. Уявляєте, як збіднюється і висушується ґрунт!

 1. Затінює культурні рослини. Своїм густим листям цей бур'ян створює щільну тінь і закриває від світла культурні рослини. Відзначено, що на «засмічених» амброзією ділянках урожай різко знижується.
 2. Витісняє лугові трави. На луках і пасовищах амброзія витісняє злаково-бобові трави. Якщо бур'ян потрапив в сіно, кормові якості його помітно знижуються.
 3. Псує смак молока. Якщо в їжу дійних корів, кіз і інших тварин потрапляє квітуча амброзія, молоко набуває різкого неприємного запаху і смаку.
 4. Викликає у людини алергію. Сезон цвітіння амброзії полинолистої починається наприкінці липня і може тривати до середини жовтня. Для алергіків цей період є найбільш неприємним. У людей, схильних до алергії, пилок амброзії викликає захворювання, що має назву амброзійний поліноз або «сінна пропасниця».

Алергологи вважають крихітний пилок амброзії одним з найбільш агресивних алергенів, який поряд з алергічною реакцією здатний викликати і астму. Ніякі інші бур'яни і дерева не мають такого великого спектра впливу пилку на шкіру і слизові людини. Алергічна реакція настає при концентрації 25 зерняток пилку на 1 м³ атмосферного повітря. А одна добре розвинена рослина дає до декількох мільйонів зерняток пилку. При тому, для контакту з алергеном зовсім не обов'язково, щоб амброзія росла на власній ділянці або пустирі поблизу. Під час потужних атмосферних циклонів, що супроводжуються сильними вітрами, пилок амбрoзіі може долати величезні відстані – наприклад, від Миколаєва до Хмельницького.

Симптоми реакції організму людини на пилок амброзії подібні до симптомів, викликаних будь-яким пилком дерев і трав, коли він потрапляє в організм або вступає в контакт із шкірою. Найбільш поширені з них: нежить; свербіж та почервоніння очей; сльозотеча; сверблячка шкіри; кашель або хрипи; біль або першіння в горлі, підвищення температури тощо.

При появі перших симптомі необхідно негайно починати процес лікування, бо це може перейти в більш складні хвороби, такі як бронхіальна астма, набряк Квінке та бронхіт.

Лікарі радять тим, у кого загострилася алергія, насамперед обмежити контакт з алергеном. Зачинити вікна та двері, рідше виходити на вулицю, особливо в суху та вітряну погоду, коли пилок розноситься на великі відстані. Так само в цей період рекомендовано дотримуватися гіпоалергенної дієти: виключити із раціону продукти, які мають перехресну алергію до пилку бур’янів. Це кавуни дині, виноград, мед. Також необхідно випраний одяг сушити у приміщенні.

Ніхто не застрахований від aлергіі, і навіть абсолютно здорова людина може перетворитися в алергіка, якщо на протязі декількох тижнів буде змушена дихати повітрям, в якому міститься багато пилку амброзії. А набута таким чином алергія важко піддається лікуванню.rss-photo.jpg

Як боротися з амброзією?

Методи боротьби з амброзією поділяють на такі групи: біологічні, карантинні, фітоценотичні, агротехнічні, хімічні та механічні. Зупинимось на деяких з них.

 1. Скошування (механічна група методів). Досить ефективним буде тільки в період бутонізації. У амброзії є підступна властивість: якщо скосити її в період активної вегетації, вона утворює заново в 2-3 рази більше молодих пагонів, ніж було. Тому, поки вона росте, одноразове скошування заборонене – воно призведе тільки до ще більшого зростання. Ефективне багаторазове скошування – не менше, ніж 3-5 разів за сезон – для того, щоб не дати рослині можливості плодоносити.
 2. Виривання з коренем (механічна група методів). Найнадійніший в наявних умовах метод. Якщо територія невелика, то амброзії таким методом можна позбутися майже повністю.
 3. Хімічний метод. Якщо засмічена амброзією територія велика, вручну цієї трави не позбутися. Тоді показане диференційоване використання різних гербіцидів згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» у встановлені терміни з рекомендованими нормами. Це групи гліфосатів: наприклад, «Гранстар Про 75», в.г.; «Раундап Макс», «Ураган-форте 500 SL», РК; «Глісол Євро», в.р.; «Гліфос Супер», в.р., «Космік», в.р.; «Торнадо», РК інші. Але на територіях населених пунктів, в курортних зонах, на пасовищах застосування гербіцидів категорично заборонено.
 4. Витіснення іншими рослинами (група методів фітоценотичного контролю). Фахівці рекомендують знищувати бур'ян його ж зброєю – витісняючи іншими рослинами, газонними або багаторічними травами. Цей метод отримав назву «штучне залуження». На сінокосах, пасовищах і територіях біля ферм рекомендується створювати штучні фітоценози з багаторічних бобових і злакових трав або їх сумішей (стоколос безостий, пирій, житняк, костриця, лисохвіст, еспарцет, люцерна тощо). Такі суміші за два-три роки добре розростаються і практично повністю здатні придушити амброзію. На старих покладах з щільною дернини вона взагалі зникає.
 5. Біологічні методи є одними з найбюджетніших та найдієвіших, адже за допомогою амброзієвої совки та амброзієвого листоїда можна повністю захистити посівні площі від впливу даної рослини – шкідника. Єдиним, але досить важливим фактором є те, що людина поки не в змозі контролювати процеси популяції комах даного виду.
 6. Суть карантинних заходів полягає у безперервному та якісному контролі за якістю посівного матеріалу та його засміченістю карантинними бур’янами. Також дуже важливим для запобігання поширення амброзії є процес очищення та дезінфекція знарядь праці та техніки, що приймала участь у зборі врожаю.

Шановні громадяни! У період росту та цвітіння амброзії пам’ятайте про запобіжні заходи:

 1. Не торкайтеся до листя амброзії оголеними руками!
 2. Не дозволяйте дітям зривати листя амброзії чи бавитись ним улітку.
 3. Попереджайте про небезпечну рослину дітей.
 4. При першій появі цих бур’янів на ваших ділянках безжально знищуйте їх, дотримуючись правил особистого захисту.

 

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Н. ІЛЬЧЕНКО

 

 

При написанні статті використана інформація сайтів https://consumerhm.gov.ua/, https://cpmsd7.lic.org.ua/


   
Останні новини
29 Вересня16:24 Інформаційна безпека людей похилого віку
28 Вересня09:13 28 вересня – Всесвітній день боротьби проти сказу
23 Вересня11:21 Оновлено знання і навички оперативних чергових районних у місті Києві державних адміністрацій
17 Вересня12:06 КШН з органами управління та силами ЦЗ Подільського району м. Києва
15 Вересня18:07 Завжди на варті безпеки
14 Вересня21:23 Що треба пам’ятати про «тихе полювання»?
11 Вересня11:16 Здійснено функціональне навчання з питань цивільного захисту секретарів комісій з питань евакуації
10 Вересня09:39 Світлодіодні лампи: переваги та недоліки при використанні
7 Вересня14:27 Проведено функціональне навчання з питань цивільного захисту керівників суб’єктів господарювання
4 Вересня10:13 Всесвітній день надання першої медичної допомоги
2 Вересня10:04 Всесвітній день боротьби з тероризмом
27 Серпня16:31 Обережно, квітує небезпечна амброзія!
21 Серпня16:36 Що означають «кольори» зон карантину?
20 Серпня20:36 29 серпня – День пам’яті захисників України
19 Серпня14:32 24 серпня - День Незалежності України
Останні новини