ГоловнаОстанні новини22 Липня, 2020р.
 Версія для друку

28 липня - Всесвітній день боротьби з гепатитом

Опубліковано: 22.07.2020, 13:58

58g.pngЩорічно 28 липня у багатьох країнах світу проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом (World Hepatitis Day). Датою для його заснування став день народження американського лікаря Баруха Самюеля Блумберга, лауреата Нобелівської премії, який відкрив вірус гепатиту B. Перший подібний День був проведений в 2008 році за ініціативою Міжнародного альянсу по боротьбі з гепатитом. У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) внесла цю дату в свій календар, таким чином Всесвітній день боротьби з гепатитом отримав офіційний статус. Проведення цього Дня має на меті, перш за все, привернення уваги широкої громадськості і фахівців до зазначеної проблеми, підвищення зацікавленості громадян кожної країни в проведенні профілактичних заходів.

Гепатит – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Існує п’ять основних вірусів гепатиту – типи A, B, C, D і E. Кожен із цих типів може мати серйозні наслідки для здоров’я. Зокрема, гепатити В і С призводять до розвитку хронічного захворювання у сотень мільйонів людей і в цілому є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки. Загалом, вірусні гепатити – актуальна медична і соціальна проблема сучасної медицини, інфікування призводить до негативних наслідків для здоров'я людини

За підрахунками ВООЗ, у світі живе понад 325 млн. осіб, які хворіють на хронічні гепатити. Про свій діагноз знає лише кожен десятий інфікований вірусом гепатиту В. Із тих, хто хворіє на гепатит С, – тільки кожен п’ятий. Із тих, кому відомо про хворобу, лікування отримує... лише кожен сотий!

Шляхи інфікування гепатитами

Інкубаційний період при гепатиті триває від 45 діб до 6 місяців. Інфікування гепатитами А і Е відбувається при вживанні в їжу інфікованих харчових продуктів, води, контактно-побутовим шляхом.

Інфікування гепатитами В,С,D відбувається при порушенні цілісності шкірних покривів людини при отриманні медичних маніпуляцій, хірургічних втручань, при переливанні крові та її компонентів, при незахищених статевих контактах, введенні наркотичних речовин. Інфікування може відбутись при проведенні пірсингу, татуажу, голкорефлексотерапії, у косметологічних салонах під час виконання манікюру, педикюру, проколюванні вух, голінні, при наданні стоматологічних послуг, медичних маніпуляціях, при хірургічних втручаннях. В побуті при спільному використанні станків для гоління, манікюрних наборів, гребнів, зубних щіток. Високий ризик інфікування є у місцях позбавлення волі. Медичний персонал може інфікуватися при порушенні протиепідемічного режиму при проведенні маніпуляцій, оперативних втручань, при травмах під час роботи з біологічним матеріалом який може бути інфікованим гепатитами. Передача інфекції в побуті відбувається шляхом попадання крові від хворого або носія іншій особі при пошкодженні шкірних покривів (порізи, травми, тріщини). Джерелом інфекції являються хворі гострими і хронічними формами та вірусоносії, особи з безсимптомним перебігом захворювання. Сприйнятливість людини до вірусу гепатитів висока. Вірусний гепатит В може передаватись від хворої матері до дитини під час пологів.

Що треба знати про різні види гепатитів?

frt15.jpgВірус гепатиту А (HAV) передається при споживанні забруднених продуктів харчування та води або при прямому контакті з інфікованою людиною. Наприклад, відома епідемія в Шанхаї в 1988 році, під час якої було інфіковано 300 000 чоловік. Майже всі люди повністю одужують від гепатиту А з довічним імунітетом. Однак дуже незначна частина людей, інфікованих гепатитом А, може померти від блискавичного гепатиту. У країнах, що розвиваються з поганими санітарними умовами та гігієною більшість дітей (90%) набувають вірусну інфекцію гепатиту А до досягнення ними 10-річного віку.

Гепатит В є вірусною інфекцією, що вражає печінку і здатний викликати як гостру, так і хронічну хворобу. Приблизно 686 000 чоловік вмирають щорічно від інфекції гепатиту В, включаючи цироз і рак печінки в результаті хронічної інфекції гепатиту В. Захворюванню можна запобігти за допомогою наявної в даний час безпечної та ефективної вакцини. Вона була розроблена у 1982 році і її ефективність становить 95%.

Гепатит C - це хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту C. У даному випадку вірус може викликати як гостру, так і хронічну інфекцію гепатиту, яка варіюється по тяжкості від легкої хвороби, яка триває кілька тижнів, до серйозної довічної хвороби. У значного числа осіб з хронічною інфекцією розвинеться цироз або рак печінки. Щорічно від пов’язаних з гепатитом С хвороб печінки помирає приблизно 700 000 чоловік. Станом на 2016 рік вакцини від гепатиту C не існує.

Гепатит Е, також хвороба печінки, що викликається вірусом, відомим як вірус гепатиту Е (ВГЕ). Щорічно відбувається приблизно 20 мільйонів випадків інфікування ВГЕ, які, згідно з оцінкою, призводять до 3,3 мільйона симптоматичних випадків захворювання і 56 600 випадків смерті, пов’язаних з гепатитом Е. Як правило, захворювання самовиліковується, але в деяких випадках може розвиватися в швидкоплинний гепатит (гостру печінкову недостатність). В Китаї була розроблена і отримала ліцензію вакцина для профілактики вірусної інфекції гепатиту Е, але вона поки не є доступною повсюдно. Вірус гепатиту Е передається фекально-оральним шляхом, головним чином через контаміновану воду, проте були виявлені і інші шляхи передачі: споживання недостатньо термічно обробленого м’яса або м’ясних продуктів, отриманих від інфікованих тварин; переливання інфікованих продуктів крові та вертикальна передача від вагітної жінки її плоду. Гепатит Е виявляється у всьому світі, але найбільш розповсюджений в Східній і Південній Азії.

У нормі, коли вірус гепатиту потрапляє у кров, імунна система повинна бурхливо на нього відреагувати – тоді гострий вірусний гепатит важко пропустити, бо з’являється пожовтіння шкіри та склер, турбує нудота, різка слабкість. Людина проходить лікування у стаціонарі, приймає ліки, дотримується дієти і виписується здоровою. Але трапляється, що перебіг гострого гепатиту за симптомами нагадує симптоми ГРВЗ. Хворий лікує застуду, а тим часом вірус робить свою «чорну справу».

Зараз є доступними революційні препарати, які дозволяють елімінувати (видалити) вірус з крові. Позитивний результат аналізу на маркери вірусних гепатитів не означає, що ви – хворі. Можливо, хворіли у минулому, але тепер здорові. Щоб у цьому переконатися, потрібно провести аналіз методом ПЛР (полімеразно-ланцюгової реакції), який дозволить виявити ДНК вірусу у крові. Якщо є – то потрібно лікуватися. Якщо немає, достатньо раз чи два на рік здавати печінкові проби і робити УЗД печінки та стежити за тим, що кладете у тарілку, адже смажене, жирне, копчене – не для вас

Лікарі інфекціоністи наголошують, що якщо людина інфікувалася вірусом гепатиту С, це не означає, що не заразиться гепатитом В, і навпаки. Найчастіше ко-інфекції (зараження одних клітин різними вірусами) виявляють у людей, що ведуть ризикований спосіб життя, зокрема ін’єкційних наркоманів (інфіковано гепатитами 59% з них) та секс-працівниць (11%).

Як уникнути захворювання на гепатит?

Захворюваність на гострі вірусні гепатити А, В та С є однією з актуальних медичних і соціальних проблем в Україні. Широка розповсюдженість та висока хронізація цих інфекційних захворювань визначають необхідність кожному з громадян осмислити свою поведінку для убезпечення від ризиків серйозних захворювань, використання можливостей профілактики методами імунізації, ведення здорового способу життя.

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Н. ІЛЬЧЕНКО

 

При написанні статті використана інформація сайтів https://moz.gov.ua/ , https://www.phc.org.ua /


   
Останні новини
27 Липня14:10 Відпочинок з дітьми. Корисні поради батькам
22 Липня13:58 28 липня - Всесвітній день боротьби з гепатитом
20 Липня13:49 Профілактика травматизму дітей влітку
6 Липня14:01 Сезонні поради. Дія високих температур повітря влітку на організм людини
2 Липня13:56 Сезонні поради. Як зробити літо дитини безпечним та корисним?
26 Червня15:08 28 червня – День Конституції України
22 Червня17:51 Зробіть своє перебування на пляжі безпечним
19 Червня15:54 В Україні продовжили дію адаптивного карантину до 31 липня 2020 року
18 Червня15:48 Безпечне та корисне заморожування ягід та фруктів
17 Червня15:44 Сезонні овочі. Користь та шкода кабачків
16 Червня18:51 Сезонні поради. Безпечний відпочинок на водоймах влітку
12 Червня09:05 Сезонні поради. Що корисніше та безпечніше для здоров’я: кондиціонер чи вентилятор?
9 Червня08:59 Сезонні поради. Що краще пити у спеку?
3 Червня13:10 Пам’ятайте про небезпеку при збиранні грибів
1 Червня10:03 Черговий етап послаблення карантину
Останні новини