ГоловнаОстанні новини22 Липня, 2020р.
 Версія для друку

28 липня - Всесвітній день боротьби з гепатитом

Опубліковано: 22.07.2020, 13:58

58g.pngЩорічно 28 липня у багатьох країнах світу проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом (World Hepatitis Day). Датою для його заснування став день народження американського лікаря Баруха Самюеля Блумберга, лауреата Нобелівської премії, який відкрив вірус гепатиту B. Перший подібний День був проведений в 2008 році за ініціативою Міжнародного альянсу по боротьбі з гепатитом. У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) внесла цю дату в свій календар, таким чином Всесвітній день боротьби з гепатитом отримав офіційний статус. Проведення цього Дня має на меті, перш за все, привернення уваги широкої громадськості і фахівців до зазначеної проблеми, підвищення зацікавленості громадян кожної країни в проведенні профілактичних заходів.

Гепатит – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Існує п’ять основних вірусів гепатиту – типи A, B, C, D і E. Кожен із цих типів може мати серйозні наслідки для здоров’я. Зокрема, гепатити В і С призводять до розвитку хронічного захворювання у сотень мільйонів людей і в цілому є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки. Загалом, вірусні гепатити – актуальна медична і соціальна проблема сучасної медицини, інфікування призводить до негативних наслідків для здоров'я людини

За підрахунками ВООЗ, у світі живе понад 325 млн. осіб, які хворіють на хронічні гепатити. Про свій діагноз знає лише кожен десятий інфікований вірусом гепатиту В. Із тих, хто хворіє на гепатит С, – тільки кожен п’ятий. Із тих, кому відомо про хворобу, лікування отримує... лише кожен сотий!

Шляхи інфікування гепатитами

Інкубаційний період при гепатиті триває від 45 діб до 6 місяців. Інфікування гепатитами А і Е відбувається при вживанні в їжу інфікованих харчових продуктів, води, контактно-побутовим шляхом.

Інфікування гепатитами В,С,D відбувається при порушенні цілісності шкірних покривів людини при отриманні медичних маніпуляцій, хірургічних втручань, при переливанні крові та її компонентів, при незахищених статевих контактах, введенні наркотичних речовин. Інфікування може відбутись при проведенні пірсингу, татуажу, голкорефлексотерапії, у косметологічних салонах під час виконання манікюру, педикюру, проколюванні вух, голінні, при наданні стоматологічних послуг, медичних маніпуляціях, при хірургічних втручаннях. В побуті при спільному використанні станків для гоління, манікюрних наборів, гребнів, зубних щіток. Високий ризик інфікування є у місцях позбавлення волі. Медичний персонал може інфікуватися при порушенні протиепідемічного режиму при проведенні маніпуляцій, оперативних втручань, при травмах під час роботи з біологічним матеріалом який може бути інфікованим гепатитами. Передача інфекції в побуті відбувається шляхом попадання крові від хворого або носія іншій особі при пошкодженні шкірних покривів (порізи, травми, тріщини). Джерелом інфекції являються хворі гострими і хронічними формами та вірусоносії, особи з безсимптомним перебігом захворювання. Сприйнятливість людини до вірусу гепатитів висока. Вірусний гепатит В може передаватись від хворої матері до дитини під час пологів.

Що треба знати про різні види гепатитів?

frt15.jpgВірус гепатиту А (HAV) передається при споживанні забруднених продуктів харчування та води або при прямому контакті з інфікованою людиною. Наприклад, відома епідемія в Шанхаї в 1988 році, під час якої було інфіковано 300 000 чоловік. Майже всі люди повністю одужують від гепатиту А з довічним імунітетом. Однак дуже незначна частина людей, інфікованих гепатитом А, може померти від блискавичного гепатиту. У країнах, що розвиваються з поганими санітарними умовами та гігієною більшість дітей (90%) набувають вірусну інфекцію гепатиту А до досягнення ними 10-річного віку.

Гепатит В є вірусною інфекцією, що вражає печінку і здатний викликати як гостру, так і хронічну хворобу. Приблизно 686 000 чоловік вмирають щорічно від інфекції гепатиту В, включаючи цироз і рак печінки в результаті хронічної інфекції гепатиту В. Захворюванню можна запобігти за допомогою наявної в даний час безпечної та ефективної вакцини. Вона була розроблена у 1982 році і її ефективність становить 95%.

Гепатит C - це хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту C. У даному випадку вірус може викликати як гостру, так і хронічну інфекцію гепатиту, яка варіюється по тяжкості від легкої хвороби, яка триває кілька тижнів, до серйозної довічної хвороби. У значного числа осіб з хронічною інфекцією розвинеться цироз або рак печінки. Щорічно від пов’язаних з гепатитом С хвороб печінки помирає приблизно 700 000 чоловік. Станом на 2016 рік вакцини від гепатиту C не існує.

Гепатит Е, також хвороба печінки, що викликається вірусом, відомим як вірус гепатиту Е (ВГЕ). Щорічно відбувається приблизно 20 мільйонів випадків інфікування ВГЕ, які, згідно з оцінкою, призводять до 3,3 мільйона симптоматичних випадків захворювання і 56 600 випадків смерті, пов’язаних з гепатитом Е. Як правило, захворювання самовиліковується, але в деяких випадках може розвиватися в швидкоплинний гепатит (гостру печінкову недостатність). В Китаї була розроблена і отримала ліцензію вакцина для профілактики вірусної інфекції гепатиту Е, але вона поки не є доступною повсюдно. Вірус гепатиту Е передається фекально-оральним шляхом, головним чином через контаміновану воду, проте були виявлені і інші шляхи передачі: споживання недостатньо термічно обробленого м’яса або м’ясних продуктів, отриманих від інфікованих тварин; переливання інфікованих продуктів крові та вертикальна передача від вагітної жінки її плоду. Гепатит Е виявляється у всьому світі, але найбільш розповсюджений в Східній і Південній Азії.

У нормі, коли вірус гепатиту потрапляє у кров, імунна система повинна бурхливо на нього відреагувати – тоді гострий вірусний гепатит важко пропустити, бо з’являється пожовтіння шкіри та склер, турбує нудота, різка слабкість. Людина проходить лікування у стаціонарі, приймає ліки, дотримується дієти і виписується здоровою. Але трапляється, що перебіг гострого гепатиту за симптомами нагадує симптоми ГРВЗ. Хворий лікує застуду, а тим часом вірус робить свою «чорну справу».

Зараз є доступними революційні препарати, які дозволяють елімінувати (видалити) вірус з крові. Позитивний результат аналізу на маркери вірусних гепатитів не означає, що ви – хворі. Можливо, хворіли у минулому, але тепер здорові. Щоб у цьому переконатися, потрібно провести аналіз методом ПЛР (полімеразно-ланцюгової реакції), який дозволить виявити ДНК вірусу у крові. Якщо є – то потрібно лікуватися. Якщо немає, достатньо раз чи два на рік здавати печінкові проби і робити УЗД печінки та стежити за тим, що кладете у тарілку, адже смажене, жирне, копчене – не для вас

Лікарі інфекціоністи наголошують, що якщо людина інфікувалася вірусом гепатиту С, це не означає, що не заразиться гепатитом В, і навпаки. Найчастіше ко-інфекції (зараження одних клітин різними вірусами) виявляють у людей, що ведуть ризикований спосіб життя, зокрема ін’єкційних наркоманів (інфіковано гепатитами 59% з них) та секс-працівниць (11%).

Як уникнути захворювання на гепатит?

Захворюваність на гострі вірусні гепатити А, В та С є однією з актуальних медичних і соціальних проблем в Україні. Широка розповсюдженість та висока хронізація цих інфекційних захворювань визначають необхідність кожному з громадян осмислити свою поведінку для убезпечення від ризиків серйозних захворювань, використання можливостей профілактики методами імунізації, ведення здорового способу життя.

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Н. ІЛЬЧЕНКО

 

При написанні статті використана інформація сайтів https://moz.gov.ua/ , https://www.phc.org.ua /


   
Останні новини
23 Жовтня14:47 Підготуйте себе до переводу годинників на зимовий час
23 Жовтня14:41 24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом
19 Жовтня19:21 Збагатились досвідом інноваційної та інформаційної діяльності щодо реалізації робочих навчальних програм з функціонального навчання
19 Жовтня19:15 Школярам та їх батькам про безпеку на осінніх канікулах
19 Жовтня19:10 Проведено функціональне навчання голів комісій з питань евакуації суб’єктів господарювання
13 Жовтня16:28 День захисника України
13 Жовтня11:08 Всесвітній день здорового харчування
13 Жовтня10:29 У якому посуді безпечніше готувати їжу?
12 Жовтня16:58 15 жовтня – Всесвітній день миття рук
12 Жовтня16:53 13 жовтня – Міжнародний день зменшення небезпеки лих
9 Жовтня10:41 Удосконалили свої знання та навички командири аварійно-технічних (відновлювальних) формувань (груп, ланок)
29 Вересня16:24 Інформаційна безпека людей похилого віку
28 Вересня09:13 28 вересня – Всесвітній день боротьби проти сказу
23 Вересня11:21 Оновлено знання і навички оперативних чергових районних у місті Києві державних адміністрацій
17 Вересня12:06 КШН з органами управління та силами ЦЗ Подільського району м. Києва
Останні новини