ГоловнаОстанні новини28 Травня, 2020р.
 Версія для друку

Сезон кліщів. Як захиститись?

Опубліковано: 28.05.2020, 12:07

unnamed.jpgВесняно-літній сезон вважають піком активності кліщів. Вони є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей і тварин.

В умовах міста Києва кліщі поширюють іксодовий кліщовий бореліоз серед людей, піроплазмоз серед собак; в умовах України – ще й кліщовий енцефаліт, туляремію, хворобу Лайма тощо. Найбільш щільно заселені кліщами зони, де є вологі низини. У Києві це – Теремки, Феофанія, Голосіївський парк, береги озер Лівобережжя, Позняки, Пуща-Водиця, парк на Нивках, Совські ставки, береги річок та озер. Це, в свою чергу, потребує обізнаності в питаннях самозахисту від їх нападу.

Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду, але як правило, їх менше в суху жарку погоду і більше в прохолодну, похмуру. Зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20-60 см, і лише зрідка на невисоких кущових рослинах. Живляться кліщі кров’ю людей і тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. До тіла людини кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.

Разом зі слиною він виділяє анестезуючу речовину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається непомітним.

Кровосмоктання може тривати до 12 діб. Напившись крові, кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць в ґрунт. Голодні кліщі найактивніші з другої половини квітня до середини липня.

Як уберегтися від укусів кліщів?

 1. Якщо ви зібралися на прогулянку, насамперед подбайте про відповідне вбрання: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, який прилягає до тіла.
 2. Для захисту використовуйте репелент (акарицид) – спеціальний засіб, що відлякує кліщів. Він може бути у вигляді аерозолю, мазі тощо. Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно.
 3. На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте у траву обабіч: саме там кліщів найбільше.
 4. Увага: коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме тоді нападник починає шукати місце прикріплення до тіла – повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хв. до 3-х і більше годин, або навіть кілька днів.
 5. Оглядайте себе та своїх близьких щогодини прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки нападником може бути і так звана німфа – молодий дуже маленький кліщ, який майже не має забарвлення.
 6. Одразу після повернення додому ще раз огляньте дітей, тварин і себе: найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням. Важливо! Від ретельності огляду залежить ваше здоров’я. Такий простий огляд має стати звичкою.
 7. Одяг, який ви зняли, слід ретельно почистити або випрати, а потім попрасувати. Те саме зробіть із речами, якими ви користувалися на прогулянці. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.unnamed1.jpg

Що робити, коли все ж виявили на кліща?

 1. Одразу зверніться до лікаря. У травмпункті вам допоможуть витягти кліща та проконсультують щодо подальших дій.
 2. Якщо поблизу немає лікаря, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальній пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках. Треба притиснути його до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати з боку в бік, а тоді повільно викрутити. Витягайте кліща повільно – без ривків!
 3. Якщо нема пристрою, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки.
 4. Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою.
 5. Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.

Що робити далі?

 1. Не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 недугами. Саме тому необхідно звернутись до медичної установи.
 2. Видаленого кліща необхідно помістити у флакон, пробірку, іншу чисту посудину та щільно закрити кришку. За направленням лікаря-інфекціоніста у лабораторній мережі здійснюють дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.
 3. Також протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, – негайно зверніться до лікаря.

Будьте уважні та обережні, і тоді відпочинок на природі залишить Вам тільки приємні спогади!

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Н. ІЛЬЧЕНКО


   
Останні новини
27 Липня14:10 Відпочинок з дітьми. Корисні поради батькам
22 Липня13:58 28 липня - Всесвітній день боротьби з гепатитом
20 Липня13:49 Профілактика травматизму дітей влітку
6 Липня14:01 Сезонні поради. Дія високих температур повітря влітку на організм людини
2 Липня13:56 Сезонні поради. Як зробити літо дитини безпечним та корисним?
26 Червня15:08 28 червня – День Конституції України
22 Червня17:51 Зробіть своє перебування на пляжі безпечним
19 Червня15:54 В Україні продовжили дію адаптивного карантину до 31 липня 2020 року
18 Червня15:48 Безпечне та корисне заморожування ягід та фруктів
17 Червня15:44 Сезонні овочі. Користь та шкода кабачків
16 Червня18:51 Сезонні поради. Безпечний відпочинок на водоймах влітку
12 Червня09:05 Сезонні поради. Що корисніше та безпечніше для здоров’я: кондиціонер чи вентилятор?
9 Червня08:59 Сезонні поради. Що краще пити у спеку?
3 Червня13:10 Пам’ятайте про небезпеку при збиранні грибів
1 Червня10:03 Черговий етап послаблення карантину
Останні новини