ГоловнаОстанні новини28 Вересня, 2021р.
 Версія для друку

Всесвітній день боротьби проти сказу

Опубліковано: 28.09.2021, 00:47

5448.jpgВсесвітній день боротьби проти сказу (WORLD RABIES DAY) заснований за ініціативи глобального альянсу з контролю сказу (GLOBAL ALLIANCE FOR RABIES CONTROL) та починаючи з 2007 р. щорічно відзначається 28 вересня. Цей день покликаний привернути увагу до проблеми поширення хвороби на сказ, а також до її наслідків.

Заходи, присвячені Всесвітньому дню боротьби проти сказу, проходять повсюдно. Фахівці різних країн інформують людей про наслідки сказу у людини та тварин; розповідають, наскільки легко його попереджати і як викоренити це захворювання серед людей, ведучи боротьбу з його збудником серед тварин.

Також до цього дня приурочені наукові симпозіуми та конференції, присвячені боротьбі зі сказом, і благодійні заходи зі збору коштів на вакцинацію тварин.

Щорічно 10 млн. осіб у світі отримують лікування після контакту з тваринами з підозрою на сказ. Головними носіями сказу залишаються кішки та собаки.

Що потрібно знати про сказ?

Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Захворювання характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи та при відсутності своєчасного лікування – абсолютною смертністю. У медичній літературі хвороба відома як «рабієс» (у тварин) і «гідрофобія» (у людей).

Сьогодні сказ реєструють у 150 державах і територіях світу. Щороку від цього захворювання в світі гине понад 55 000 людей і більше 1 млн. тварин. 95% випадків смерті від сказу фіксують в Африці та Азії.

За даними Державного закладу «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України», епідеміологічна ситуація в Україні за останні 30 років щодо захворюваності людей на сказ залишається нестійкою.

Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через: укус; подряпину та мікроушкодження шкіри; потрапляння зараженої слини на слизові оболонки тіла.

Основну загрозу для людей становлять домашні та бездомні тварини, зокрема собаки та коти, які заражаються сказом на природі через укуси диких тварин. Вірус у слині хворої тварини з’являється за 10 днів до появи клінічних ознак захворювання. Ось чому за тваринами, які нанесли укуси людям необхідно проводити ветеринарний нагляд протягом 10 днів з моменту укусу.

Тривалість інкубаційного періоду залежить від виду, віку та сприйнятливості тварини, місця і характеру укусу, кількості та активності вірусу, що потрапив у рану. Найбільш короткий інкубаційний період складає 7-8 днів, у середньому він триває від 3-х місяців (іноді до 6-ти місяців і навіть одного року).

Як зрозуміти, що тварина хвора на сказ?

Просто поглянувши на тварину діагностувати сказ важко, проте вас має насторожити її дивна поведінка. Деякі свійські тварини поводяться збуджено та агресивно, у них з’являється сильне слиновиділення, у собак, котів голос стає хрипким, тварина може з лютістю нападати на людину. А інші можуть поводитися навпаки: виглядають ніби сором’язливими, відмовляються від їжі, ховаються. Далі наступає стадія паралічу – опущений хвіст, відвисання нижньої щелепи, слинотеча – найбільш характерні ознаки завершальної стадії хвороби.

Дикі тварини, які хворіють на сказ, рухаються повільно, людина може легко наблизитись до них, але це не типово для них, і робити так в жодному разі не варто!

Для попередження інфікування вірусом сказу важливо пам’ятати!

При укусі, контакті з потенційно (або очевидно) хворою твариною необхідно негайно: уражене місце інтенсивно промити з милом, обробити краї рани 5% розчином йоду (або іншим антисептиком) та якомога швидше звернутися до лікаря, бажано в найближчий травмпункт і за порадою лікаря-травматолога пройти курс антирабічних щеплень у стаціонарному відділенні медичного закладу, адже ці щеплення є сьогодні єдиним ефективним засобом профілактики, щоб не померти від сказу.

Тварину, яка вкусила, в жодному разі не слід вбивати. Її варто ізолювати, встановити за нею нагляд ветеринарного працівника протягом 10 днів, тобто максимального терміну появи клінічних ознак сказу у тварин.

Ознаками хвороби у людини є симптоми: тривоги, депресії, безсоння, підвищеної дратівливості. В подальшому з’являється панічна боязнь всього, що пов’язано з водою, при прогресуванні захворювання виникають порушення ковтання, тяжкі судоми, параліч дихання. На жаль, якщо за медичною допомогою звертаються на стадії проявів хвороби, врятувати людину практично неможливо. Сучасна медицина поки що не має ефективних методів лікування сказу, його можна тільки попередити шляхом вчасно введених антирабічних імуноглобуліну та (чи) вакцин.

Щоб захистити себе та свійських тварин від захворювання, необхідно дотримуватись таких правил:

Пам’ятайте, що сказ – абсолютно смертельна інфекція, вилікувати сказ у тварини не можливо! Якщо вдома є тварина, Вам обов’язково потрібно вжити заходів профілактики сказу та вакцинувати тварину! Захищаючи тварину від цього захворювання, людина захищає себе і свою сім’ю.

 

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Наталією ІЛЬЧЕНКО


   
Останні новини
13 Жовтня10:23 Відбулося функціональне навчання керівників структурних підрозділів районних в місті Києві державних адміністрацій
28 Вересня00:47 Всесвітній день боротьби проти сказу
16 Вересня00:44 17 вересня − День рятівника
13 Вересня00:54 Проведено функціональне навчання керівників закладів дошкільної освіти з питань цивільного захисту Подільського району
7 Вересня01:07 Всесвітній день надання першої медичної допомоги
24 Червня08:00 Вітаємо з Днем Конституції України
23 Червня08:36 Тепловий удар. Застережні заходи
21 Червня08:31 Скейтбординг. Поради з безпеки для початківців
18 Червня08:09 Навчались вирішувати актуальні проблеми підвищення ефективності організації цивільного захисту на суб’єктах господарювання
17 Червня12:08 10 правил безпеки для водіїв електросамокатів
16 Червня11:32 Основні правила безпечної відпустки
14 Червня10:59 Удосконалено підготовку керівників закладів дошкільної освіти з питань цивільного захисту
14 Червня07:53 Вітамінна підтримка від природи
2 Червня13:03 Кожна дитина має право на безпеку
26 Травня17:40 Всесвітній день без тютюну
Останні новини