ГоловнаОстанні новини24 Червня, 2021р.
 Версія для друку

Вітаємо з Днем Конституції України

Опубліковано: 24.06.2021, 08:00

5693.jpgЩорічно 28 червня ми відзначаємо одне з найважливіших державних свят – День Конституції України. Саме в цей день, 25 років назад на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання була прийнята Конституція незалежної України.

Конституція становить ядро національної правової системи. Вона фіксує головні юридичні та політичні аспекти відносин між державою та суспільством: від забезпечення прав i свобод людини до подальшого розвитку держави. У цьому полягає соціальна цінність Основного закону.

Конституція України 1996 року не виникла на порожньому місці. Вона має глибоке історичне коріння: біля її витоків – «Руська правда», «Литовські статути», акти періоду Гетьманщини («Березневі статті» тощо) – конституційні акти, що ставили Україну в один ряд з іншими європейськими країнами.

Особливе місце в цьому переліку займає Конституція Пилипа Орлика 1710 року. У цьому документі задекларовано основні засади розбудови демократичної держави.

У період Української революції 1917–1921 років конституційний процес розпочався відразу після проголошення Першого універсалу Центральної Ради.

29 квітня 1918 року Центральна Рада прийняла Конституцію Української Народної Республіки. УНР проголошувалася суверенною державою, «самостійною і ні від кого незалежною».

Державотворчі процеси цього періоду були припинені тривалою окупацією українських земель східним сусідом. Свого часу абсолютна монархія Російської імперії не потребувала будь-яких конституцій. Натомість Радянський Союз, де авторитаризм і тоталітаризм досягли крайньої стадії, навпаки, за кілька десятиліть створив таку кількість основних законів, якої для цивілізованих країн вистачило б на тисячоліття. Втім, усі вони лише декларували певний набір демократичних цінностей.

Першу радянську Конституцію України прийняли у березні 1919 року, яка була калькою Конституції Російської Федерації. Після утворення у 1922 році СРСР, в 1924-му прийняли загальносоюзну Конституцію. На ХІ Всеукраїнському з’їзді рад 1929-го оформлено Конституцію УРСР.

У 1936 році постала нова, так звана «сталінська», Конституція СРСР. Вона законодавчо закріпила перемогу соціалізму. Конституція мала низку демократичних новацій (щоправда, суто демагогічних): загальне, рівне і пряме виборче право; таємне голосування; право на працю і відпочинок, матеріальне забезпечення у старості; навіть свобода совісті, слова, друку, зборів і мітингів. Чергова Конституція УРСР 1937-го повторила положення союзного документу, максимально обмеживши повноваження республіканських органів.

Після розвінчання культу особи Сталіна партійні керманичі розгледіли нові демократичні стандарти, і спочатку в СРСР (жовтень 1977-го), а потім і в Україні винайшли рецепт «суспільного ідеалу», оформленого в конституції Української РСР 20 квітня 1978 року.

Крах радянської імперії став крахом і основного закону, який був непридатним для побудови правового, демократичного суспільства.

Новітній конституційний процес в Україні невід’ємно пов’язаний з відновленням української державності. Утворення Конституції розпочалося із прийняттям Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року.

Процеси творення національного законодавства активізувалися з розпадом СРСР та ухваленням Акта проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року. Всеукраїнський референдум засвідчив підтримку проголошення незалежності України. Більшість країн світу визнали Україну незалежною суверенною державою. Тож актуалізувалося питання прийняття Основного закону.

І от, 28 червня 1996-го країна отримала Конституцію – першу Конституцію незалежної України. У ній було закріплено правові основи держави, її суверенітет і територіальну цілісність, основні права і свободи українських громадян. Одним із ключових положень стала 5-а стаття Конституції, згідно якої «носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ».

Власне, конституційний процес не завершився прийняттям Конституції. Він триває увесь час, допоки існує держава і розвивається суспільство.

Колектив Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва вітає всіх українців із цим визначним святом! 28 червня 1996 року – це день перемоги українців у боротьбі за самовизначення. Водночас кожен із нас має усвідомити, що Конституція не може миттєво змінити суспільство. Це лише основні напрями руху, решта залежить від нас. Ми живемо в часи великих сподівань, змін і реформ. І крок за кроком прямуємо до мети: жити в успішній країні.

 

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) Центру Наталією ІЛЬЧЕНКО


   
Останні новини
16 Вересня00:44 17 вересня − День рятівника
24 Червня08:00 Вітаємо з Днем Конституції України
23 Червня08:36 Тепловий удар. Застережні заходи
21 Червня08:31 Скейтбординг. Поради з безпеки для початківців
18 Червня08:09 Навчались вирішувати актуальні проблеми підвищення ефективності організації цивільного захисту на суб’єктах господарювання
17 Червня12:08 10 правил безпеки для водіїв електросамокатів
16 Червня11:32 Основні правила безпечної відпустки
14 Червня10:59 Удосконалено підготовку керівників закладів дошкільної освіти з питань цивільного захисту
14 Червня07:53 Вітамінна підтримка від природи
2 Червня13:03 Кожна дитина має право на безпеку
26 Травня17:40 Всесвітній день без тютюну
19 Травня10:08 Правила безпеки юного велосипедиста
17 Травня10:54 Споживайте безпечно ранні овочі, фрукти та ягоди
7 Травня13:24 Ми пам’ятаємо…
5 Травня17:57 Що треба знати власникам домашніх тварин…
Останні новини