ГоловнаОстанні новини5 Травня, 2021р.
 Версія для друку

Що треба знати власникам домашніх тварин…

Опубліковано: 05.05.2021, 17:57

74458.jpgМи живемо з домашніми тваринами «пліч-о-пліч» протягом багатьох століть. Вони стали повноправними членами сім’ї у багатьох родинах. Домашні тварини допомагають побороти самотність, покращити настрій. Люди, які тримають домашніх тварин, як правило, мають більш низький рівень холестерину і кров’яного тиску. Існує навіть окремий вид терапії, так звана, пет-терапія. Це індивідуальна або групова активність, до якої залучають тварин для покращення самопочуття пацієнтів.

З іншого боку, тварини теж можуть хворіти, і деякі з цих хвороб дуже небезпечні для людини. У цій статті ми розглянемо деякі хвороби, що передаються від домашніх тварин людині, і розповімо, як їх уникнути.

За даними медичних фахівців існує близько 40 серйозних захворювань, переносниками яких є тварини. Хвороби, що передаються людині від тварин називаються зоонозами.

Кішки і собаки є найпоширенішими переносниками зоонозів. Найчастіше інфікування відбувається, коли тварина дряпає або кусає людину.

Лептоспіроз. Це інфекційна хвороба, спричинена збудником –бактерією Leptospira. Переносниками лептоспір у природі є гризуни (щури, миші), рідше домашні тварини – собаки.

Люди заражаються через контакт з водою, їжею або ґрунтом, що містить сечу інфікованих на лептоспіроз тварин. Безпосередньо  у тіло людини збудник лептоспірозу може потрапити через тріщини, порізи, рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот). Вживання інфікованої їжі та води також може спричинити захворювання. Від людини до людини захворювання не передається. До симптомів відносять високу температуру, сильний головний біль, озноб, болі в м’язах, блювоту, пожовтіння шкіри та очей, діарею і висип. Лептоспіроз може призвести до печінкової недостатності, утрудненого дихання, пошкодження нирок, інфекції головного і спинного мозку та навіть смерті.

Профілактика лептоспірозу. Ризики захворіти на лептоспіроз суттєво зменшуються, якщо люди будуть уникати перебування та ловлі риби у потенційно зараженій воді, контактів із хворими та інфікованими тваринами, проводити щеплення домашніх (та сільськогосподарських) тварин проти лептоспірозу, у приватних будинках захищати воду для пиття та продукти харчування від доступу мишовидних гризунів, проводити заходи щодо знищення гризунів у особистих помешканнях тощо. 

Сальмонельоз. Хворобу викликає велика група бактерій сальмонел (Salmonella), які стійкі у зовнішньому середовищі. Захворювання характеризується ураженням органів травлення з розвитком синдрому інтоксикації. Одне з джерел зараження людини – контакт з фекаліями тварин, хворих на сальмонельоз. Симптоми захворювання: підвищення температури, головний біль, слабкість, нездужання, біль в животі, нудота, блювання, діарея. Сальмонельоз призводить до серйозного ураження нирок у маленьких дітей.

Профілактика сальмонельозу повинна включати широкий комплекс ветеринарних, санітарних та протиепідемічних заходів.

Гельмінтоз. Дуже часто кішки і собаки стають переносниками гельмінтів. Гельмінти – це внутрішні паразити (ендопаразити), що можуть локалізуватися у різних органах тварини. Серед гельмінтів, що паразитують у кішок та собак є представники круглих (нематоди), стрічкових (цестоди) і плоских (трематоди) червів. Основними кишковими паразитами у домашніх кішок і собак є нематоди (Toxocara, Ancylostoma, Trichuris) і цестоди (Dipilidium, Taenia, Echinococcus, Diphyllobothrium latum).

Гельмінти широко розповсюджені. Цьому багато в чому сприяє велика кількість бездомних тварин, які є резервуаром паразитів, а також висока стійкість паразитів і специфічність їх життєвого циклу. Для зараження одними глистами тварині достатньо проковтнути яйця паразита, які можуть бути в вуличному бруді, пилу, на одязі та взутті людини . Для зараження іншими – обов'язкова наявність проміжного господаря, що містить паразита. У ролі проміжних господарів виступають кровосисні членистоногі, миші та інші дрібні гризуни, риби, сільськогосподарські тварини (корови, вівці, свині). Розглянемо деякі з гельмінтозів.

Загальна профілактика гельмінтозів. Виявлення і лікування хворих, гігієна водопостачання, харчування і особиста гігієна. Запобігання фекального забруднення навколишнього середовища тощо.

Феліноз (у побуті – хвороба котячої подряпини). Це гостре інфекційне захворювання, збудником якого є мікроорганізм Bartonella henselae. Резервуаром для інфекції є кішки (особливо сіамські), адже збудник хвороби є представником нормальної мікрофлори порожнини рота у котів. 

Симптоми хвороби: на місці укусу виникає утворення, ззовні схоже на укус комах, можуть збільшуватись найближчі до місця подряпини лімфовузли, підвищуватись температура. 

Профілактика. Навіть найдрібніші подряпини слід обробляти і слідкувати за їх загоєнням. Особливо це стосується дітей.

Токсоплазмоз. Це інфекція, викликана збудником Toxoplasma gondii. Вона поширена серед пташок та ссавців. Проте саме домашні кішки стають найкращим середовищем для існування цього збудника. 

Заразитися нею можна через екскременти домашнього улюбленця. Наприклад, під час прибирання котячого туалету. Також токсоплазмозом можна захворіти при обробці сирого м'яса, або вживаючи погано проварене або просмажене м'ясо (особливо баранина, свинина). 

Часто хвороба протікає без симптомів, проте гостра форма може викликати нудоту, судоми, запалення лімфовузлів і високу температуру. 

Захворювання особливо небезпечне для вагітних, адже може викликати серйозні патології у плода та навіть спровокувати викидень. Крім того, у немовляти може з'явитися вроджений токсоплазмоз, жовтяниця або розумова відсталість.

З метою профілактики токсоплазмозу необхідно: не вживати в їжу м’ясні продукти, яйця без достатньої термічної обробки (прожарювання, проварювання); дотримуватись правил особистої гігієни при догляді за тваринами, особливо кішками; ретельно мити руки після контакту з землею; не вживати в їжу немитих овочів, ягід.

Сказ. Це гостре особливо небезпечне вірусне захворювання, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus із роду Lyssavirus). Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи

Найчастіше спостерігається у диких тварин або підібраних з вулиці. Передається через кров, слизову та слину через укус. Людина заражається під час укусу хворої на сказ тварини,  або коли слина потрапляє на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, через подряпини. За даними ВООЗ, у 99% випадків захворювання та смерті людини від сказу джерелом збудника є собаки та кішки.

Початкові симптоми сказу – підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.

Якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя! Найкращий спосіб вберегтися від наслідків – це вакцинація. Зверніться за консультацією до сімейного лікаря.

Як же власникам домашніх тварин захистити себе від хвороб, які можуть переносити їх улюбленці?

Більшість хвороб передаються від домашніх тварин людям через укуси, подряпини або прямий контакт. Щоб уникнути травм, у першу чергу треба навчити свого собаку або кішку не кусатись.

Шановні громадяни! Відомості, наведені в статті, носять інформаційний характер. Для одержання ґрунтовних консультацій звертайтесь до медичних фахівців. Будьте здорові!

 

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Наталією ІЛЬЧЕНКО

 

 

 

 

При написанні статті використана інформація сайтів https://moz.gov.ua, https://compendium.com.ua


   
Останні новини
13 Жовтня10:23 Відбулося функціональне навчання керівників структурних підрозділів районних в місті Києві державних адміністрацій
28 Вересня00:47 Всесвітній день боротьби проти сказу
16 Вересня00:44 17 вересня − День рятівника
13 Вересня00:54 Проведено функціональне навчання керівників закладів дошкільної освіти з питань цивільного захисту Подільського району
7 Вересня01:07 Всесвітній день надання першої медичної допомоги
24 Червня08:00 Вітаємо з Днем Конституції України
23 Червня08:36 Тепловий удар. Застережні заходи
21 Червня08:31 Скейтбординг. Поради з безпеки для початківців
18 Червня08:09 Навчались вирішувати актуальні проблеми підвищення ефективності організації цивільного захисту на суб’єктах господарювання
17 Червня12:08 10 правил безпеки для водіїв електросамокатів
16 Червня11:32 Основні правила безпечної відпустки
14 Червня10:59 Удосконалено підготовку керівників закладів дошкільної освіти з питань цивільного захисту
14 Червня07:53 Вітамінна підтримка від природи
2 Червня13:03 Кожна дитина має право на безпеку
26 Травня17:40 Всесвітній день без тютюну
Останні новини