ГоловнаОстанні новини17 Грудня, 2020р.
 Версія для друку

Як зменшити вплив побутових мийних засобів на здоров’я?

Опубліковано: 17.12.2020, 11:35

8569.jpgМи не уявляємо свій побут без сучасних мийних засобів. На жаль, чим помітнішим є очищаючий ефект, тим більша шкода наноситься здоров'ю. Більшість побутової хімії містить у своєму складі небезпечні для людини та довкілля речовини. Сполуки, що входять до складу пральних порошків та засобів для миття посуду, у людини можуть викликати алергічні реакції, подразнення шкіри, дихальних шляхів та навіть призводити до хронічних захворювань. Спробуємо розібратись, на що потрібно звертати увагу при виборі побутових мийних засобів.

Встановлено, що найпоширенішими компонентами пральних мийних засобів таких як Tide, Ariel, Persil, Лоск, Pervol, Ушастый нянь, Rex та засіб для миття посуду Fairy є: аніонні поверхнево активні речовини (далі – ПАВ), катіонні ПАВ, неіоногенні ПАВ, фосфати, фосфонати, цеоліти, кисневий відбілювач, оптичний відбілювач, хлор, ензими, ароматизатор, консервант, мило.

До складу порошків та засобів для миття посуду, які вважаються відносно екологічно безпечними: Amway, Frosch, Ecover, Ecomix, Дакос, Sonett, в свою чергу входять неіоногенні ПАВ, лимонна кислота, полікарбоксилат, фосфонати, цеоліти, силікати, кисневий відбілювач, оптичний відбілювач, ензими, ароматизатор.

Навіть при ретельному ополіскуванні посуду або одягу на їхніх поверхнях залишаються певні кількості хімічних речовин, що входили до складу мийного засобу. При тривалій дії на людський організм вони можуть проявляти свою негативну дію. Основними шляхами потрапляння компонентів побутової хімії у людський організм є вдихання випарів цих речовин під час прання та безпосереднє проникнення компонентів через шкірні пори.

Коротко розглянемо основні хімічні компоненти мийних засобів та їх вплив на організм людини.

Поверхнево-активні речовини (ПАР, сурфактанти, детергенти) –хімічні речовини, які знижують поверхневий натяг рідини, полегшуючи розтікання, у тому числі знижуючи поверхневий натяг на межі двох рідин. Вони є основними компонентами будь-яких мийних засобів, які завдяки своїм хімічним властивостям забезпечують очищення поверхонь та тканин від забруднень. Існують чотири групи ПАР, які відрізняються за своїми властивостями та ступенем шкідливого впливу на людину: катіонні, аніонні, амфотерні та неіоногенні.

Вплив ПАР на організм людини. Вони пригнічують функцію утворення жовчі в печінці, шляхом збільшенням проникності її клітинних мембран. Також аніонні та неіоногенні ПАР змінюють електропровідність клітин слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, а тим самим, і проникність мембран цих клітин. Алергічний ефект дії ПАР зменшується у наступному порядку: катіонні, аніонні, неіоногенні ПАР.

Фосфати. Не менш небезпечними компонентами мийних засобів є фосфати, які знаходяться там у вигляді триполіфосфату натрію. Він необхідний для пом'якшення води до такого рівня, щоб відіпрати будь-який тип тканини від більшості відомих забруднень.

Вплив фосфатів на організм людини. Потрапляючи на поверхню шкіри разом із пральним порошком, фосфати порушують кислотно-лужний баланс клітин шкіри, який має захисну функцію. Через це, перш за все, виникають дерматологічні захворювання. Окрім впливу на шкірний покрив, фосфати впливають і на роботу організму в цілому. Так через шкіру вони проникають у кров і змінюють у ній відсотковий вміст гемоглобіну, щільність сироватки крові, вміст білка. Це веде до порушення функції нирок, печінки, скелетних м’язів, що призводить до отруєнь, порушення обмінних процесів та загострення хронічних захворювань. Фосфати сприяють значному підсиленню токсичних властивостей ПАР: проникненню ПАР через пори шкіри, зневодненню шкірного покриву, більш активному руйнуванню клітинних мембран. Накопичуючись на волокнах тканини та проникаючи до кровоносної системи, вони призводять до змін фізико-хімічних властивостей самої крові, порушенню імунітету тощо.

На сьогоднішній день майже усі цивілізовані країни світу повністю заборонили використання фосфатів у мийних засобах або звели їх вміст до мінімуму (2-7% у Європі при використанні в Україні на рівні 22%). Фосфати заборонили використовувати навіть у таких країнах, як Гонконг, Таїланд, Корея. В Україні закон про обмеження використання фосфатовмісних мийних засобів поки що не затверджено.45856.jpg

Вплив фосфатів на довкілля. Фосфати є небезпечними і для довкілля, оскільки потрапляючи у водойми діють як добрива для синьо-зелених водоростей. Водорості виділяють метан, амоніак і сірководень, що робить водойму малопридатною для інших організмів, а воду – для пиття.

Чи є альтернатива фосфатам у мийних засобах? Найпопулярніша заміна триполіфосфату – біологічно інертні цеоліти, які займають серед мийних засобів провідне місце в більш ніж 50 розвинених країнах світу. Вони належать до алюмосилікатів, мають високі йонообмінні властивості. Недоліками цеолітних пральних порошків – їх собівартість, яка є вищою приблизно на 20 %, нижча мийна здатність та високий вміст алюміносилікатів. До того ж, досі серйозних медичних досліджень впливу цеоліту на організм людини не проводилося.

Відбілювач. Ще одним компонентом мийних засобів є відбілювач, який працює за рахунок хлорвмісних компонентів та різноманітних перекисів, що може бути небезпечним для здоров’я, так як викликає сильне подразнення на слизових оболонках та шкірі людини.

Вплив відбілювача на організм людини. Із мийних засобів хлор проникає в організм людини двома шляхами: через шкіру та через дихальні шляхи. При потраплянні в організм високі концентрації хлору можуть викликати захворювання різних органів (сечового міхура, шлунку, печінки тощо). У складі пральних порошків часто є оптичні відбілювачі – хімічні сполуки, що відбивають світло і створюють сяючий ефект. Частинки оптичного відбілювача є люмінісцентними барвниками і впливають на шкіру, адже практично не виполіскуються з тканини. Мають негативний вплив на чутливу шкіру – викликають подразнення, почервоніння.

Ароматизатори (віддушки) є комплексом синтетичних органічних речовин, які надають мийним засобам та милам приємного аромату. Штучні ароматизатори у мийних засобах можуть викликати алергічні прояви у алергіків: печіння у носі, сльозоточивості.

Ензими – спеціальні біологічно активні речовини, що містяться в пральних порошках або відбілювачах. Ензими розкладають органічні сполуки (плями крові, соусів, кави, овочеві плями, піт, жири та ін.), проникаючи в структуру даного забруднення і розщеплюючи його на речовини, які пральний порошок вже може відіпрати. Ензими не є токсичними речовинами, але при постійній взаємодії зі шкірою рук можуть мати подразнюючий ефект і викликати контактні дерматити (почервоніння шкіри, обезжирювання, сухість шкіри).

Основні правила безпеки при використанні побутових мийних засобів:

 1. Застосовуйте всі мийні засоби чітко за призначенням і тільки в зазначених на етикетці або інструкції із застосування дозах.
 2. Зберігайте мийні засоби та всю побутову хімію в щільно закритих ємностях.
 3. Обираючи мийний засіб, уважно ознайомтеся з його складом і рекомендаціями щодо застосування, звертаючи особливу увагу на кількісний склад компонентів, у першу чергу, на вміст ПАР та фосфатів.
 4. Під час використання особливо токсичних мийних засобів обов'язково використовуйте гумові рукавички, не допускайте контакту шкіри рук та інших частин тіла з мийними засобами.
 5. Пояснюйте дитині правила користування мийними засобами та підтвердьте необхідність їх виконання особистим прикладом.
 6. Ретельно ополіскуйте посуд під час миття, щоб не допустити потрапляння залишків мийних засобів в організм.
 7. Намагайтеся якомога менше часу проводити в приміщенні, де переться білизна, та провітрюйте його.
 8. Щоб мінімізувати шкоду прального порошку, потрібно максимально скоротити час замочування і прання.
 9. Використовуйте меншу кількість порошку, ліпше недосипати.
 10. Під час машинного прання використовуйте режим додаткового полоскання.
 11. Ретельно виполіскуйте випрані речі в гарячій воді (більше восьми разів), адже фосфати та а-ПАР у холодній воді погано вимиваються.
 12. Використовуйте для прання дитячої білизни лише спеціальні дитячі порошки, оскільки компоненти «дорослого» порошку можуть спричинити алергічну реакцію у дитини.
 13. Купуйте товари побутової хімії без сильного аромату, особливо для прання дитячих речей.
 14. Вибирайте безфосфатні пральні порошки, в яких вміст ПАР значно менший, а фосфатів, хлору та інших шкідливих добавок взагалі немає.
 15. Обмежте використання засобів побутової хімії та косметичних засобів в аерозольних балончиках.
 16. Ретельно ополіскуйте або змивайте засоби побутової хімії з поверхонь, які миєте.
 17. Провітрюйте приміщення після застосування засобів для чищення та миття поверхонь.

Пам’ятайте, що не тільки ПАР і фосфати становлять небезпеку в побутовій хімії, існує ще багато інших небезпечних сполук, які завдають істотної шкоди організму людини. Для того, щоб звести до мінімуму ризик побутової хімії для здоров’я, слід надати перевагу використанню органічної хімії – товарів, що мають мінімальний негативний вплив на здоров’я людини та безпеку оточуючого середовища. Органічний мийний засіб повинен мати так званий екологічний сертифікат на зразок ECO GARANTIE, ECO CONTROL, ECOCERT, ICEA, NATURE, NPA та інші.

 

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Наталією ІЛЬЧЕНКО


   
Останні новини
15 Січня10:42 Основні правила безпечного купання під час Водохреща
30 Грудня16:47 Пробне заняття майстра виробничого навчання Олександра ШЕВЧЕНКА - складові успіху.
17 Грудня11:35 Як зменшити вплив побутових мийних засобів на здоров’я?
15 Грудня10:30 Безпечні делікатеси до святкового столу
14 Грудня12:42 Пройшли спеціальну підготовку посадові особи об’єктових постійно діючих органів управління цивільного захисту
11 Грудня09:07 Екстремальні зимові види спорту. Заходи безпеки
9 Грудня12:05 Соляні лампи. Користь та шкода
7 Грудня10:01 Будьте обережні, якщо на дорозі туман
3 Грудня10:54 Організовано функціональне навчання керівного складу районних у місті Києві державних адміністрацій
27 Листопада12:52 Всесвітній день боротьби зі СНІДом
19 Листопада21:33 Поради батькам. Профілактика отруєнь дітей лікарськими препаратами вдома
17 Листопада09:43 Поради водіям на зимовий період
16 Листопада17:36 Корисні продукти для вашого імунітету
11 Листопада14:20 Всесвітній день боротьби з пневмонією
28 Жовтня01:14 29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом
Останні новини