ГоловнаМетодична діяльністьПам’ятки з ЦЗ та БЖДДії на випадок вин нс хім зар
 Версія для друку

Дії на випадок виникнення надзвичайної ситуації при загрозі хімічного зараження території

 

При аваріях на хімічно небезпечних об’єктах виникає зона зараження небезпечними хімічними речовинами (далі − НХР), до яких належать: аміак, хлор, азотна кислота, диметиламін, метанол, соляна кислота, сірководень, сірковуглець, фосген, хлорпікрин, хлороформ та багато інших. Глибина зони поширення отруйного повітря залежить від концентрації НХР та швидкості вітру.НХР_1.jpg

Пам’ятайте! Захистом від небезпечних хімічних речовин є фільтруючі промислові та цивільні протигази, промислові респіратори, сховища цивільного захисту.

Від хлору захистять промислові протигази марок А (коробка коричневого кольору), БКФ (захисного кольору), В (жовтого кольору), Г (половина чорна, половина жовта), а також цивільні протигази ГП-5, ГП-7 та дитячі.

Якщо немає протигазів, застосовують ватно-марлеву пов’язку або шматок тканини, змочений у воді, а краще 2%-м розчином питної соди.

Від аміаку захищає протигаз марки КД (коробка сірого кольору) і промислові респіратори РПГ-67 КД, РУ-60 МКД, у крайньому разі, можливо скористатися ватно-марлевою пов’язкою, змоченою водою або 5% розчином лимонної кислоти.

Дитячі та цивільні протигази ГП-5, ГП-7 від аміаку не врятують, але з додатковим патроном ДПГ-3 вони захистять від аміаку, діетиламіну, сірководню, соляної кислоти, фенолу, фурфуролу, нітробензолу.НХР_3.jpg

З додатковим патроном ДПГ-1 цивільні протигази захистять не тільки від перелічених вище НХР, а також від двоокису азоту, окису етилену, хлористого метилу, окису вуглецю.

Від сірководню захистять промислові протигази марок КД (сірого кольору), В (жовтого), БКФ (захисного) або респіратори РПГ-67 КД та РУ-60 МКД, а також цивільні протигази ГП-5, ГП-7 і дитячі.

Від синильної кислоти забезпечують захист органів дихання промислові протигази марок В (жовтого), БКФ (захисного), а також цивільні протигази ГП-5, ГП-7 і дитячі.

Для захисту шкіри від НХР застосовують табельні захисні комплекти КИХ-4, КИХ-5, КЗА, Ч-20, ФЗО-58, а також підручні засоби – накидки та плащі, що не промокають; пальто зі щільного товстого матеріалу тощо. Для ніг – гумові чоботи, боти. Для рук – всі види гумових та шкіряних рукавичок.

Від хлору, сірководню та диметиламіну можливо рятуватися на верхніх поверхах будинків після закриття щілин у дверях і вікнах. При русі по зараженій НХР місцевості доцільно дотримуватись таких правил:

НХР_2.jpg

Виходити із зони зараження необхідно у бік перпендикулярний напрямку вітру. Після виходу із зони зараження треба провести часткову обробку шляхом обмивання відкритих ділянок тіла, полоскання рота, гортані, носу.

 

Перша допомога ураженим НХР

Спочатку треба переконатись, що вам, як людям, що будуть надавати допомогу до приїзду професійних рятувальників, нічого не загрожує. Наступний етап − необхідно якомога скоріше припинити вплив НХР на потерпілого. Для цього треба надіти на нього протигаз, винести його на свіже повітря.

НХР_4.jpgПри ураженні хлором корисно вдихати зволожений кисень. При можливості − дати вдихати аерозоль 0,5%-го розчину питної соди. Слизові оболонки та уражені ділянки шкіри промити 2%-м розчином питної соди. Давати пити гаряче молоко (каву).

При ураженні аміаком при можливості потерпілому дати вдихати теплі пари 10% розчину ментолу у хлороформі. При набряку легенів, робити потерпілому штучне дихання не можна. Корисно використовувати тепле молоко з содою. Уражену шкіру, слизові оболонки, очі промити 2% розчином борної кислоти або чистою водою, накласти примочки з 5% розчину оцтової, лимонної або соляної кислоти. В очі закапати 2-3 краплі 30% розчину сульфацила натрію (альбуциду), у ніс теплу маслинову, персикову або вазелінову олію.

У випадку ураження сірководнем безпосередньо у зоні: очі і обличчя промити водою, надіти протигаз або ватно-марлеву пов’язку змоченою содовим розчином і негайно винести його з осередку аварії. Після цього потерпілому дати випити тепле молоко, чай, забезпечити спокій. У очі закапати 2-3 краплі 0,5% розчину дікаїна або 1% розчину новокаїну з адреналіном, а потім зробити примочки з 3% розчином борної кислоти. По можливості потерпілого покласти в темне приміщення або надіти світлозахисні окуляри. Провести кисневу інгаляцію. При припиненні дихання зробити штучне дихання. Негайно евакуювати потерпілого до спеціалізованого медичного закладу.

При ураженні діетиламіном забезпечити потерпілому свіже повітря, спокій, тепло. Дати дихати кисень. Уражені місця шкіри промити теплою водою, розчином перманганату калію або 2% розчином борної кислоти.

При ураженні синильною кислотою негайно надіти на потерпілого протигаз (ватно-марлеву пов’язку). Ввести під маску антидот (амілнітрат). Штучне дихання робити тільки при раптовому погіршенні дихання.

При ураженні хлороформом вивести потерпілого на свіже повітря; забезпечити спокій і тепло; давати кисень; 1-2 пігулки активованого вугілля.

Необхідно пам’ятати, що потерпілим замість кисню краще давати дихати киснево-повітряну суміш із кількістю кисню 50-60%.

Своєчасне і правильне надання першої допомоги ураженим НХР є головним чинником рятування людей і запорукою збереження вашого життя.

 

 

Матеріал підготовлено центральним методичним кабінетом (безпеки життєдіяльності населення) НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва

    Твіт