ГоловнаМетодична діяльністьПам’ятки з ЦЗ та БЖДЧим можна замінити ртутний термометр
 Версія для друку

Чим можна замінити ртутний термометр?

термометри_1.jpgУ період зимових застуд та грипу із ртутним термометром доводиться контактувати кожному другому українцю. У такі дні це, мабуть, самий популярний медичний вимірювальний прилад. Але у певних ситуаціях він може стати особливо небезпечним для всіх, хто його використовує.

Нагадаємо, ртуть − речовина 1-го класу небезпеки. Це рідкий у звичайних для нас умовах метал із срібно-металевим блиском, який починає випаровуватися при температурі +18°С. Якщо ртутний термометр розіб’ється, то ртуть, яка витекла, розпавшись на безліч крапельок, може поширитися по всьому приміщенню. Потім, активно випаровуючись, вона буде забруднювати та отруювати повітря.

Якщо людина дихає цим повітрям постійно, то ртуть накопичується в організмі. А це може призвести до різних захворювань − від ртутної інтоксикації, яка проявляється металевим присмаком у роті, головними болями, проносом, ураженням нирок, стоматитом, анемією, дерматитом, до онкологічних захворювань.

Враховуючи небезпеку, яку представляє ртуть для людини, Європарламент у 2007 році заборонив продаж на території ЄС медичних приладів, у яких міститься цей метал. А 16 серпня 2017 року вступила в дію Мінаматська конвенція по ртуті, створена для захисту від шкідливого впливу цієї отруйної речовини здоров’я людей і навколишнього середовища. Конвенцією передбачено заборону на виробництво, імпорт/експорт і продаж продуктів, що містять ртуть. Також вона рекомендована для 123 держав, що підписали цей документ. Від держав потрібна розробка програм, які дозволять до 2020 року мінімізувати використання в побуті і на виробництві ртутьвмісних приладів. На даний момент дана конвенція ратифікована 73 країнами. В Україні, яка також є учасником Мінаматської конвенції, розробляються закони і програми для збору та утилізації ртутьвмісних термометрів, енергозберігаючих ламп і ін. Але більшість українців ще продовжують користуватися ртутними термометрами, іноді не знаючи, чим їх замінити. Сучасна аптечна мережа пропонує безліч варіантів. На якому зупинитись, і чиє альтернатива відомому ртутному термометру?

Скляний термометр із наповнювачем галінстан

термом_з галінстаном.jpgЗамість ртуті в ньому використовується безпечний рідкий метал галінстан (англ. Galinstan™, сплав трьох металів: галію, індію, олова). Зовні такий термометр схожий на ртутний, і користуватися ним треба точно так само. Єдиним недоліком можна назвати те, що його шкала вимірювань починається з 35 °С.

 

 

 

 

Електронний термометр

електронний термом.jpgНа кінці корпусу такого приладу розташовується термочутливий електронний датчик. Для вимірювання температури з його допомогою необхідний щільний контакт з тілом людини. Результат вимірювання показується на рідкокристалічному табло. Закінчення вимірювання позначається звуковим сигналом і табло з символом «С» перестає блимати. Якщо температура нижче діапазону вимірювань з’являється символ «L», а якщо вище «H». Слід пам’ятати про те, що показники вимірювання тим точніше, чим щільніше прилягає пристрій до шкіри. Вимірювання температури проводиться орально, ректально або в пахвовій западині При оральному використанні градусника рот людини повинен бути закритий. Час вимірювання, як правило, від 15 секунд до хвилини.

 Плюси. Більшість моделей електронних термометpів удароміцні, тобто при випадковому падінні на підлогу з приладом нічого не трапиться. Цифровий термометр повідомить вам результат максимум через хвилину! Правда, при вимірюванні температури у пахвовій западині час може збільшитися до 3 хвилин. Але це все ж набагато швидше, ніж у ртутних термометрів.

У багатьох термометрах є безліч додаткових функцій. Таких як: запам’ятовування останніх вимірювань, підсвічування дисплея, можливість вибору температурної шкали (Цельсій або Фаренгейт), змінні ковпачки в цілях гігієни і т. д.

електронний термом_1.jpgМінуси. Цифровий термометр працює від батарейок. Час від часу вони підлягають заміні. Тому завжди краще мати пару запасних під рукою, щоб термометр не перестав працювати у самий незручний момент.

Електронні термометри не настільки точні, як ртутні, тому при купівлі такого термометра обов’язково з’ясуйте всі його характеристики.

 

 

 

Електронний інфрачервоний термометр

 інфрачервоний термометр_1.jpgЦе найбільш сучасна модель термометрів. Він вимірює інфрачервоне випромінювання, що виходить від поверхні тіла людини. Отримані дані трансформуються в звичні нам градуси. Вимірює температуру в області чола, вух і скронь. Але якщо у вас запалення внутрішнього вуха, то температура біля вуха, у ділянці скронь може бути виміряна неправильно.

Плюси. Час вимірювання 5-30 сек.

Мінуси. Вимірювати ним температуру можна лише у визначених місцях (зазвичай це вушні раковини, чоло, скроні). Недолік цього приладу − відносно висока похибка (0,3-0,5°С). Такі термометри потребують регулярної перевірки й калібрування. При вимірюванні температури у дитини, що плаче результат може бути недостовірним.

Інфрачервоні термометри − найдорожчі з усіх перерахованих вище варіантів.

 

 

Термополоски − це термочутливі плівки, за допомогою яких можна вимірювати температуру тіла. Вони показують зміни температури завдяки вбудованим кристалам, які змінюють колір залежно від температури.термопол 2.jpg

Плюси: завдяки своїй легкості та компактності їх зручно брати з собою в подорож.

Мінуси: термополоски можуть давати велику похибку при застосуванні. Це пов’язано з тим, що на результат вимірювання такими термополосками впливають сила потовиділення, освітленість, щільність контакту з тілом і т. д.

Отже, вирішувати вам. Якщо потрібно просто дізнатися, підвищена температура чи ні, то підійдуть термополоски. Для вимірювання температури дітям − цифровий та інфрачервоний термометр, або термометр з галістаном. Для точних вимірювань підійде і ртутний. Але не забувайте про заходи обережності під час його використання.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва нагадує, що у будь-яких випадках уважно читайте інструкцію з експлуатації термометрів та обов’язково дотримуйтесь вказаних там рекомендації!

 

Матеріал підготовлено методистом центрального методичного кабінету (безпеки життєдіяльності населення) Центру Наталією Ільченко

 

При написанні статті використані матеріали сайтів https://medico.in.ua , https://hotline.ua

    Твіт